• Reklam

Amerika Siyasetinin Merkezinde Erdoğan Var

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayında başkanlık seçimleri var. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler seçim kampanyalarında Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konuşuyor.

Reklam
Reklam
Amerika Siyasetinin Merkezinde Erdoğan Var
20 Ağustos 2020 - 07:01
Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nde Cumhuriyetçilerin adayı başkan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden sık sık konuşmalarında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı gündeme getiriyor.

Demokratların adayı Joe Biden'ın Ocak ayında söylediği sözler "Erdoğan'ın bedel ödemesi lazım. Benim (geçmişte) yaptığım gibi halihazırda mevcut durumdaki (muhalefet) liderliğindeki unsurlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenmeleri için onların daha güçlü bir konuma getirmeli ve onlardan daha fazla yarar sağlamaya çalışmalıyız. Darbeyle değil ancak seçim süreciyle" ifadeleri kullandığı tekrar gündeme gelmişti.

Anketlere yansıyan bu konuşmanın Biden'a prim getirdiğini dile getiren Trump'ın danışmanları Trump'a son günlerde Erdoğan ve Türkiye ile ilgili açıklamalar yaptırıyor.

En büyük rakibi Joe Biden'in aksine Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili ılımlı söylemlerine devam eden ABD Başkanı Donald Trump düzenlediği son basın toplantısında Suriye'den ABD askerlerini çektiğini hatırlatarak "Türkiye kendi işini kendi halledebilir. Erdoğan ile çok iyi ilişkilerimiz var" diye açıklama yapmıştı.

Trump hemen hemen her gün Türkiye ve Erdoğan ile ile ilgili olumlu açıklama yaparken, Biden ise sessizliğini koruyor.

Biden'ın açıklamalarını canlı yayında değerlendiren Çınar, '21 Ocak'tan sonra Biden bile gelse Turkish Heritage Organization Başkanı Ali Çınar, CNN Türk'te Uğur Önver'e açıklamalarda bulundu. 
ABD'nin Türkiye'yi kaybetme lüksünün olmayacağını, bir şekilde yine Türkiye ile diyalogla çalışmak zorunda olacaklar' dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com