• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Amerikalı Türk Avukatlar Konuşuyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinde avukatlık yapan Seda Aktaş, sosyal medya üzerinden Kentucky eyaletinde meslektaşı Helen Bükülmez ile “Amerika’da Danışmanlık Kültürü” üzerine bir söyleşi yaptı. Avukatların saatlik ücretleri ve yaptıkları işlemleri masaya yatıran 2 kadın avukat yaşadıkları zorlukları anlattı.

Reklam
Reklam
Amerikalı Türk Avukatlar Konuşuyor
01 Ağustos 2020 - 04:11
Reklam

Amerika'da Türk kadın avukatın az sayıda olduğuna dikkat çeken Seda Aktaş, Helen Bükülmez ile sosyal medya üzerinde tanıştığını belirterek "Kendisini tanıdığımda mutlaka konuşmam lazım diye düşündüm ve arkadaşlık isteği gönderdim. Bizim gibi Türk kadınlarıyla kaynaşmak mesleki tecrübelerini paylaşmak çok güzel bir duygu. Keşke daha fazla Türk kadını avukat olsa." dedi.
İnsanlara bilgi vermenin kendisine pozitif enerji verdiğini aktaran Paint Lick kentinde Avukatlık yapan Helen Bükülmez ise "2009 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Kentucky eyaletinde kaza davalarına bakıyorum. Bu gibi davalarda arabuluculukta yapıyorum. Ben 2 kez göçmenim. Ailem Bosna'dan Türkiye'ye geldi. İzmir'de yaşadım. Oradan Amerika'ya geldim. O nedenle insanlara özellikle göçmenlere faydalı olmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum." şeklinde konuştu.

Daha önce savcılık yaptığına dikkat çeken Seda Aktaş ise halen Jüri avukatlığı yaptığını dile getirerek "Ailemle 4 yaşındayken Türkiye'den New Jersey'e taşındık.Green Card ile geldik. Florida'ya okul okumak için geldim. Hukuk fakültesini okudum. 24 yaşında genç bir savcı oldum. 8 yıldır kendi ofisimi açtım. Değişik dallarda çalıştım. İşletmelerle çalıştım. Ama Gayrimenkul avukatlığı da yapmamız lazımdı. O nedenle rahat olduğum bir konu olarak Juri avukatlığı yapmaya karar verdim. Çünkü mahkemede çıkabilecek sorunları biliyordum. Miami'de olmam büyük bir avantaj. Buraya gelen göçmenlerin yaşadığı tüm sorunları bizde yaşadık. Onlarda o sorunlarla çocuklarını büyüttüler. Eğer sisteme yabancı başladıysam ben yapabiliyorsam herkes yapabilir." diyerek sözlerini sürdürdü.

Çocukların daha hızlı öğrendiğini vurgulayan Helen Bükülmez, "Uludağ Üniversitesini bitirdiğimde İngilizce öğrenmeye karar verdim. Türkiye'de insan haklarında çalıştım. Etrafımda çok ilham aldığım insan vardı. Hepsi ingilizce biliyordu. Araştırma yapacağım sınırlıydı. Onun dışında müşterilerimin çoğu ingilizce konuşuyordu. İngilizce öğrenmek için Amerika'ya geldim. Burada hukuk okumaya karar verdim. Çok zordu ama başardık." dedi.

Helen Bükülmez ve Seda Aktaş'ın röportajının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com