• Reklam
Reklam

Amerikalılar, Türk Mobilyalarına Aşık!

Denise Turkan 'New York'ta Soruları Ben Sorarım' demeye devam ediyor ve New Jersey'deki 'İstanbul Mobilya'nın sahibi Gökçe Sarı ile güzel bir sohbet gerçekleştiriyor.

Reklam
Amerikalılar, Türk Mobilyalarına Aşık!
26 Mart 2021 - 21:00
  • Reklam
Gökçe Sarı Kimdir?
Gökçe Sarı Amerika'ya 9 yaşında ailesiyle beraber gelmiş. İlk, orta,lise ve üniversite eğitimlerini Amerika'da görmüş. İşletme mezunu. 2010 yılından beri evli ve 2 çocuk annesi.

Mezun olduktan sonra bir tekstil firmasının işletmesini üstlenmiş. 2018 yılında eşi, şimdi sahibi oldukları mobilya mağazasını açınca, o da kendi işletmesinin başına geçmiş.

Ailesi, Amerika'ya göç etmeye neden karar verdi?
Babası bir New York aşığı ve Tekxas filmlerindeki kovboylardan etkilenen biri olduğu için, sonunda Amerika'ya yerleşme kararı almış.

ABD'de neden mobilya sektörüne girdiler?
Eşi 2007 yılında Amerika'ya geldikten sonra bazı mobilya şirketlerinde çalışınca, kendi mobilya mağazasını açma kararı almış.

Ürünler ABD'de mi üretiliyor?
Ürünleri Türkiye'de Kayseri, İnegöl ve Ankara'da üretiliyor. Türkiye'de en çok tercih edilen belli başlı markalarla çalışıyorlar.  Amerika'da da çok talep gördüğünü söylüyor Gökçe Hanım.

Türkiye'de üretimleri 3 hafta sürüyor ve 3 hafta da deniz yoluyla ulaşım sürüyor ve bazı prosedürler derken toplamda 8 haftada ürünler Amerika'daki mağazalarına ulaşıyor. Diyelim müşteriler, ellerindeki bir ürünün farklı rengini talep etti, o zaman ortalama 8 hafta beklemesi anlamına geliyor bu durum.

Bu tip durumlar içinse, ellerinde en çok talep gören renk seçeneklerinin stoklarını tuttuklarını belirtiyor Gökçe Hanım.

İleride Türkiye'ye kesin dönüş yapmayı düşünüyorlar mı?
Zaman zaman düşündükleri olmuş. Bunun nedeni de akrabalara duyulan özlem! Amerika'da aile ve arkadaşlık ilişkileri Türklerinkinden farklı olduğu için, mesela çat kapı bir Amerikalının evine misafirliğe gidilemediği için, bu özlemin bazen ağır bastığını dile getiriyor Gökçe Hanım.

Onun dışında New York'u da çok seviyor ve farklı artıları olduğunu belirtiyor. Orada kalmasını sağlayan sebepler de bunlar.

New Yrok'ta vergilerin yüksek olması iş hayatlarını nasıl etkiliyor?
Özellikle korona virüs salgınından sonra daha çok etkilenmeye başlamışlar. New Jersey'de New York'a oranla biraz daha düşük vergi sistemi var. Onlar New Jersey'de oldukları halde yine de vergilerin zorladığını söylüyor Gökçe Hanım.

Müşteri portföyü kimlerden oluşuyor?
Türk müşteri ağırlıklı olmasına rağmen, birçok da yabancı müşterileri olduğunu söylüyor Gökçe Hanım. Gerek sağlamlık ve dayanıklılık, gerekse şıklık anlamında Amerikan mobilyalarından çok daha iyi mobilya ürettiğimizi belirtiyor. Bu bağlamda yabancılar bile, Türk malı olmasını tercih ediyormuş.

Amerika'da iş yeri açmak zor mu?
Elinde parası olan herkesin gelip Amerika'da rahatça işyeri açmak istediğinden dem vurarak, sanıldığı kadar da kolay olmadığının altını çiziyor. Her işin bir riski var ve özellikle de pandemi döneminde daha büyük risk var.

Para dışında onları en çok zorlayan şey, iş için alınması gereken belgeler olmuş. Çünkü açılmadan önce mutlaka gelip kontrol ettiklerini ifade ediyor. Mutlaka bir muhasebecinin olması şart mesela.

Yeri bulup, tüm belgeleri hazırlayıp, parayı da denkleştirdikten sonra başka bir zorluğu yok diyor.

Hangi iş kollarında daha iyi para kazanılabilir?
Amerika'da en çok doktorlar ve diş hekimleri, yani sağlık sektörü iyi kazanıyor Gökçe Hanım'a göre.

Mobilya sektöründe ise dönemsel olarak değişim gösteriyor. Zaman zaman düşüşler yaşanabiliyormuş. Özellikle yaz dönemi düğünler yoğun olduğu için işlerin arttığı dönem oluyormuş.

Amerika'da en çok neler satılıyor?
Amerikalılar çek-yat ile tanışık değillermiş. Gördüklerinde hem çok şaşırıp hem de kullanışlı buldukları için en çok satın aldıkları ürün oluyormuş.

Aynı şekilde yataklardaki baza sistemini de görünce hem şaşırıp hem beğeniyorlarmış. Baza da çok satılıyormuş.

Şube açmayı düşünüyorlar mı?
Şu anda araştırma aşamasındalar ve New York'un Brooklyn tarafında ikinci şubeyi açmayı hedefliyorlar. Orada da Ruslar ve Türkler çok fazla olduğundan ve de Ruslar da Türk mobilyalarını çok beğendiğinden böyle bir planlama içine girmişler.

Türkiye ve Amerika arasında ne gibi farklılıklar var?
Gökçe Hanım'a göre, Türkiye'de sosyal hayat daha dolu. İnsanlar eğlenmeyi seviyor ve gezip tozuyor. Ama Amerika, iş hayatı odaklı diyor.

Amerika'da alım gücü çok yüksekken, Türkiye'de ise düşük. Ayrıca Amerika'da çok çalışan herkes emeğinin karşılığını fazlasıyla alırken Türkiye'de maalesef öyle olmuyor.

Amerikalılar evde misafir ağırlamayıp dışarıda sosyalleşmeyi tercih ederken, biz Türkler evde misafir ağırlamayı çok seviyoruz.

KAYNAK: Denise Turkan

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com