Amerikalıların Keşfettiği Fotoğrafçı: Sinem Yazıcı

Başarılı bir reklamcıyken hayatının rotasını değiştirip fotoğrafçılığa yönelen Sinem Yazıcı kariyerine New York'ta devam ediyor. Sinem Yazıcı'nın New York'taki başarısını başta Voice Of America olmak üzere bir çok Amerikan kanalı haberleştirmiş. Yazıcı, New York'un gözde modacılarıyla çalışıyor.

Reklam
Amerikalıların Keşfettiği Fotoğrafçı: Sinem Yazıcı
20 Ekim 2019 - 18:42 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 19:48
Reklam

15 yıl İstanbul'da reklam sektöründe çalışıp, son olarak Türkiye’nin büyük markalarından birinin Reklam Müdürü olarak çalışırken sektörü bırakıp, fotoğrafçı olmak için New York'a gelen Sinem Yazıcı başarısının sırlarını anlattı.

Reklam sektöründe günde 20 saat çalıştığı günler olduğunu belirten Yazıcı ; "Sanata karşı hep ilgim vardı. Fotoğrafı seviyordum ve reklamcı olduğum için sürekli fotoğrafçılarla çalışıyordum. Bir gün fotoğrafçılığı öğrenmeye karar verdim. İlk olarak Muammer Yanmaz Fotoğrafçılık Kursu’na gitmeye başladım. Çok keyif alıyordum ve bu süreçte reklamdan iyice kopmaya başladım. Sonra New York'a gelip, New York Film Akademisi’nde fotoğraf eğitimi almaya devam ettim. Buradaki eğitimim bittikten sonra Türkiye'ye geri döndüm. Tamer Yılmaz’ın stüdyosunda 1 yil staj/asistanlık yaptım. Bu 1 yılın sonunda fotoğrafçılık kariyerime New York’ta başlamak istediğime karar verdim ve 2012 Aralik ayında New York’a taşındım. Haftada 2-3 çekim yapıp, bunları online dergilere göderiyordum ve bütün işlerim yayınlanıyordu. Böylece hem portfolyo hem de network yapıyordum.” şeklinde konuştu. Bu

süreçte yaptığı portfolyo ile sanatçı vizesi (O1) alan Sinem Yazıcı son 7 yıldır New York’ta yaşıyor.

Her sektörde olduğu gibi moda sektöründe de çok başarılı kadın fotoğrafçıların olduğunu vurgulayan Yazıcı “Ben erkek model çeken bir kadın fotoğrafçı olarak şansımı biraz zorluyorum ama bir erkek fotoğrafçının gözü ile benim gözüm arasında çok fark olduğunu düşünüyorum. O da fotoğraflarıma yansıyor." dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam