• Reklam

Amerikan askerleri Rusların önünü kesti

Suriye'nin Kamışlo ile Derik kenti arasındaki bölgede bulunan ABD askerlerinin, bölgeye ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu keserek, konvoyu geri gönderdiği iddia edildi. ABD birliklerinin komutanı da Rus güçlerine izin vermeyeceklerini söyledi.

Reklam
Reklam
Amerikan askerleri Rusların önünü kesti
22 Ocak 2020 - 05:14
Reklam

Kamışlo ile Derik kentleri arasında bulunan Rimelan beldesi yakınlarındaki Gir Ziyaret köyünde konuşlanan Amerikan askerleri, Rus askerlerine ait konvoyun yolunu kapattı. İddiaya göre, bir süre köy yakınındaki kavşakta bekleyen, 5 personel taşıyıcı zırhlı araç ve pikaptan oluşan Rus konvoyu, geri dönmek zorunda kaldı.

"DÖNMELERİNİ İSTERİZ"

Kuzey Irak bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw muhabirinin sorularını yanıtlayan Amerikan birliklerinin komutanı ise, “Rusların bu bölgeye gelmelerine izin vermeyeceğiz, gelirlerse dönmelerini isteriz” dedi.
Rudaw muhabirinin “Gerekirse onlara karşı güç kullanır mısınız” sorusuna ise ABD’li komutan, “Böyle bir durumda üstlerimle konuşmalıyım. Güç kullanma konusu koalisyonun vereceği bir karar” şeklinde konuştu.

Böylece, ABD askerleri, bir hafta içinde Rojava’daki petrol sahalarına ulaşmak isteyen Rus konvoyunun yolunu, 3'üncü kez kesmiş oldu.

Stratejik öneme sahip M4 karayolu da önceki gün, ABD ve Rus ordusu arasındaki ihtilaf nedeniyle ulaşıma geçici olarak kapanmıştı.

ABD'lier, Suriye'nin Rakka ile Deyrezor kentinde ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

Kamışlo, Kobani ve Münbiç’te ise Rus askerleri bulunuyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com