• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Amerikan Basınının Türkiye Kini Bitmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD’li Senatör Lindsey Graham arasındaki diyaloğun perde arkasını yazan ABD basınına göre, görüşmede Türkiye'ye bir hayli sert eleştiriler yönetildi. Graham'ın "Kimsenin mümkün olabileceğini düşünmediği bir şeyi başardınız. Amerika'yı Türkiye’ye karşı birleştirdiniz” dediği aktarıldı.

Reklam
Reklam
Amerikan Basınının Türkiye Kini Bitmiyor
15 Kasım 2019 - 18:10
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerin gerildiği bir dönemde gerçekleştirdiği kritik Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra, özellikle Suriye ve Kürt güçler hakkındaki açıklamalarıyla gündeme gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın da tepkileri merak ediliyor.

ABD basını ve siyaset kulisleri Oval Ofis’te gerçekleşen görüşmede hazır bulunan Graham ile Erdoğan arasındaki diyaloğun arka planına dair pek çok habere imza attı.

Axios haber sitesine göre, Erdoğan Graham’ın Suriye’deki operasyonla ilgili ‘işgal’ ifadesini kullanmasına itiraz etti. Graham ise Erdoğan’ın “IŞİD’e karşı savaşıyoruz” argümanına karşı çıktı.

İyi polis-kötü polis’ senaryosu: Graham ‘en kötüsüydü’

Fox News’a göre, ABD Başkanı ile yabancı bir devlet lideri arasında yapılan görüşmelerde senatörlerin de bulunması ‘oldukça alışılmadık’ bir durum. Kongre kaynakları, Beyaz Saray’ın bunu özellikle böyle ayarladığını, Erdoğan’ın endişeleri bizzat senatörlerin ağzından duymasını istediğini belirtti.

Kaynaklara göre bu bir ‘iyi polis-kötü polis’ senaryosuydu ve Donald Trump da ‘tarafsız polisi’ oynuyordu. Senatörler Erdoğan’a eleştirilerini bir bir sıralarken, Lindsey Graham ‘polisler içinde en kötüsüydü’.

Senatörler S-400 yaptırımları konusunda hemfikir

Üst düzey bir ABD’li yetkiliye göre senatörlerin davet edilmesinin bir sebebi de, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ve Suriye operasyonuna karşı itirazlarını yükseltmeleriydi.

Yetkili, “Bu, yaptırımlar konusunda ciddi olduklarını ve Trump'ın da kötü adam olmak zorunda olmadığını Erdoğan’a gösteriyor" yorumunu yaptı.

Lindsey Graham ve diğer senatörlerin, S-400 konusunda çözüm bulunmaması halinde Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısının tekrar gündeme alınacağını belirttiği de kaydedildi. Bunun ilk aşamasının da F-35’lerin satışını durdurmak olacağı ifade edildi.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam