• Reklam

Amerikan Eğitim Sistemi

Amerika'daki eğitim sistemi, ilköğrenimden lisans ve üstüne kadar nasıl devam etmekte haberimizin konusu. Bu ülkede okumak ya da çocuk yetiştirmeyi düşünenlere rehberlik edecek bir yazı hazırladık. Daha detaylı bilgiye @amerikarehberi Instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

Reklam
Amerikan Eğitim Sistemi
11 Şubat 2021 - 13:55 - Güncelleme: 11 Şubat 2021 - 17:11
  • Reklam
Amerikan eğitim sistemi, uluslararası öğrencilere oldukça zengin seçenekler sunar. ABD'nin içinden gelen öğrencileri bile; seçenekleriyle etkileyen bir sürü okul, program ve yer mevcuttur. Okul aramaya başlarken, Amerika'nın eğitim sistemi hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Sistemi anlamak, seçeneklerinizi daraltmanıza ve eğitim planınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

EĞİTİM YAPISI
İlköğrenim ve Ortaöğrenim

Amerikalı öğrenciler, yükseköğrenim öncesinde toplamda 12 yıl süren 'ilköğrenim' ve ortaöğrenim' eğitimi alır. Bu yıllar, birinci sınıftan onikinci sınıfa kadar yıllara göre adlandırılırlar. Altı yaş civarındaki Amerikalı öğrenciler, ilkokula başlarlar. Beş veya altı yıllık eğitimden sonra ortaokula geçerler. Ortaöğrenim, iki tür programdan oluşur: İlki 'ortaokul' olup ikincisi 'lise'dir. Diploma veya bitirme belgesi liseden mezun olunca verilir. Liseden (12. Sınıf) mezun olduktan sonra, Amerikalı öğrenciler bir koleje veya üniversiteye gidebilirler. Kolej veya üniversite eğitimi, yükseköğrenim olarak bilinir.

NOT SİSTEMİ
Tıpkı Amerikalı öğrenciler gibi, sizin de üniversiteye veya koleje kabul için başvurunuzun bir parçası olarak, akademik not çizelgelerinizi sunmanız gerekecektir. Akademik not çizelgeleri, akademik geçmişinizin resmi dökümleridir. ABD'de bu çizelge, akademik başarılarınızın ölçüsü olarak notlarınızı ve genel not ortalamanızı (GPA) içerir. Dersler, genelde yüzdelikler kullanılarak notlandırılır, bu da sonra harfli sisteme çevrilir.

ABD'deki not sistemi ve GPA, kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle uluslararası öğrenciler için. Notların yorumlanmasında birçok faktör rol oynar. Örneğin, farklı okullara giden iki öğrenci de, aynı üniversiteye not çizelgelerini sunarlar. Her ikisinin de genel not ortalaması 3.5'tir. Ama bir öğrenci ortalama bir liseye devam ederken, diğeri akademik olarak zorluğuyla tanınmış bir okula gitmektedir. Üniversite, iki okulun da çok farklı standartları olmasından dolayı, genel not
ortalamalarını farklı yorumlayabilir.

Lisans ve üstü eğitim için detaylı bilgiyi @amerikarehberi Instagram hesabından öğrenebilirsiniz.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com