Amerikan kongresinde Kaşıkçı çıkışı

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İran'a askeri harekata "kesinlikle hayır" çıkışında bulundu. Pelosi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'dan ise "Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişi" tanımlamasını yaptı.

Amerikan kongresinde Kaşıkçı çıkışı
21 Eylül 2019 - 11:20

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçen hafta Suudi petrol tesislerine yönelik düzenlenen saldırıya karşılık İran'a yapılacak olası bir askeri harekatı "kesinlikle" desteklemediğini söyledi.
Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) verdiği mülakatta Pelosi, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'dan bahsederek İran'a yönelik olası bir askeri operasyona karşı olduğunu vurguladı.
California Demokrat Vekili Pelosi, "Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan'ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum. Bu hangi anlaşmanın bir parçası?" dedi.
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik ekonomik yaptırımların ötesine gitmeyeceğine inandığını belirten Pelosi, "Başkan Trump'ın İran'ı vuracağını düşünmüyorum. Ülkemizde bir savaşa gidecek iştah olmadığını biliyor." şeklinde konuştu.
Pelosi'nin yorumu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 14 Eylül'de Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırıdan sorumlu tuttuğu İran'a yönelik uluslarası destek için çıktığı Orta Doğu ziyareti sırasında geldi.
Pompeo, Riyad'a varmadan önce uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Saudi Aramco'ya ait petrol tesislerinin vurulmasından İran'ı sorumlu tuttuğunu tekrarlamış ve saldırıyı ilk kez "savaş nedeni" olarak açıklamıştı.
Trump da perşembe günü, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından İran ulusal bankasına yaptırım uyguladıklarını duyurmuştu.
Washington Post yazarı Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum