• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Amerikan Kongresinden Türkiye'ye Yaptırım Kararı

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Ermeni tasarısının yanı sıra Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri operasyonlarından dolayı yaptırımlar öngören bir tasarıyı kabul etti.

Reklam
Reklam
Amerikan Kongresinden Türkiye'ye Yaptırım Kararı
30 Ekim 2019 - 03:16 - Güncelleme: 30 Ekim 2019 - 03:53
Reklam

Tasarıya 403 kongre üyesi "evet" oyu kullanırken, "hayır" kullanan 16 üye Türkiye'ye yönelik yaptırımlara karşı çıktı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, twitterdan yaptığı paylaşımda "Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar.Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir." dedi.
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul tarafından ay ortasında sunulan tasarıda Barış Pınarı Harekatı ile alakalı olarak bazı Türk yetkililere yaptırım öngörüyor.
Ayrıca tasarıda Türkiye'ye silah satışının askıya alınması ve bazı finansal yaptırımlar da öngörülüyor.
Washington'da düşünce kuruluşu başkanı Ali Çınar "Sözde Ermeni Soykırımı Nisanda geçiremeyen Fırsatçılar Türkiye ile olan gerginlikte istifade ederek,bugün Türk Dostluk Grubu üyelerinide kafalayarak,karar tasarısını geçirdiler. Türkiye'nin onurlu tarihine kimse leke süremez.Yapılan fırsatçılık ve utanç dolu bir gün olmuştur Kongrede." dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam