• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Amerikan Ordusundaki Osmanlı Göçmenleri

1. Dünya savaşında Osmanlı İmparatorluğu bir çok cephede savaştı. Birde Amerikan ordusunda savaşan Türkler vardı. Onlar Osmanlı İmparatorluğu sınırlarından Amerika'ya göç etmiş Osmanlı vatandaşı. Amerika Birleşik Devletleri 1. Dünya savaşında gazi olmuş daha sonra vefat etmiş Osmanlı göçmenler için mezar taşlarını ay yıldızlı yaptırmış.

Reklam
Reklam
Amerikan Ordusundaki Osmanlı Göçmenleri
12 Aralık 2019 - 06:17
Reklam

Araştırmacı yazar Işıl Acehan, 1. Dünya savaşında Amerikan ordusunda savaşmış Türklerle ilgili fotoğrafları paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri Savaş Bakanlığı arşivlerinde yer alan Türk göçmenlerin mezar taşları dikkat çekici.

1. Dünya savaşına katılmış, savaş bitince Amerika'da yaşamış, ardından Massachusetts eyaletinde 19 Mart 1938 yılında vefat etmiş Gaziler mezarlığındaki Cemal Haydar'ın mezar taşında Ay yıldız bulunuyor.

1960 yılında vefat eden Süleyman Bekir'de ise Ay Yıldız bulunmuyor. Bunun bir kişisel tercih olmadığını aktaran Işıl Acehan, "Mezarlığın 1960’lara kadar vefat eden Gaziler bölümünde, ABD Savaş Bakanlığı’nın 1938’de yaptırdığı taşta Ay-Yıldız var.  1960’lardan sonra vefat eden Gaziler bölümünde yine I. Dünya Savaşı’nda savaşan Türk göçmen Süleyman Bekir’in taşında herhangi bir simge kullanılmamış. 1960’lardan sonra vefat eden Musevi gaziler için de simge belirtilmemiş. Belki taşta ay-yıldız veya Davud yıldızı yaptırma imkanı olmamıştır." dedi.

Amerikan Ordusunda çeşitli cephelerde savaşmış Türkler de, Savaş gazisi olarak Amerika'da önemli bir statüye sahip olarak yaşıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com