• Reklam

Amerikan Ordusundaki Türk'ün Hikayesi…

Bizler onu Amerikan Ordusunda ilk Türk asker olarak tanıdık fakat Oğuzhan çok daha eğlenceli biri :) Askerlikten sonra değişen yaşamını, Amerika’daki 10 yılı eğlenceli üslubuyla anlattı.

Reklam
Amerikan Ordusundaki Türk'ün Hikayesi…
24 Temmuz 2020 - 23:40 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 - 22:53
Reklam
Reklam

Amerikan Ordusunda Tek Türk iken Başlayan Hikaye…

Bizler onu Amerikan Ordusunda ilk Türk asker olarak tanıdık fakat Oğuzhan çok daha eğlenceli biri :) Askerlikten sonra değişen yaşamını, Amerika’daki 10 yılı eğlenceli üslubuyla anlattı. 

 

“Askerlik Deli İşi”

Hani derler ya sanada yakışmış aslında :) Yok aslında ben çok tembel biriyim ama nasıl olduysa 4 yıllık kontratımı tamamladım. Mentalitenin de uygun olması gerekiyor tabii. Yaz-kış sabah 5’te kalkıyorsun buz tutmuş yolda koşuyorsun. Bugün çok sıcak değil deyip şort ve tişörtle -5 derecede koştuğumu biliyorum. Yanımdaki arkadaşım işte askerlik bu diyor. Aynen öyle vücudunun da askerliğe hazır olması gerekiyor. Kısacası askerlik deli işi :) 
 

Amerikan Ordusuyla başlayalım. Nasıl Asker Olunuyor? 

Turist vizesiyle bile katılamazsınız. Green Card şart öncelikle sonra askerlik sınavı var. Sizin yetkinliklerinizin ölçüldüğü ona göre sizi yerleştirecekler çünkü. Örnek vereyim düşük puan alırsanız düşük zekalı insanların yaptıkları işleri yaparsınız yüksek puan alırsanız Iq'su yüksek insanların yaptığı uçak mühendisi bile olabilirsiniz.

 

Senin Dilin Yeterli Miydi? 

Aslında değildi. Üniversite sınavı gibi genel bir sınava girip liseden kalma İngilizcemle ucu ucuna geçtim. Sınavı geçince dilim yok dedim. Komutanım sağolsun sınavda bildiklerini de yapma demişti. San Antonio’da 3 aylık bi dil okulu eğitimim oldu. Sonrasında 2 ay acemi birliği, seçtiğin mesleğe göre meslek okulu derken ofis çalışanı oldum. Askeri araçların tamir edildiği yerde parça sağlayandım. Senin seçimine bağlı diyebiliriz. Mesela hemşire olmak istiyorsan orduda sınava girdikten sonra meslek eğitim okulunda 6 ile 12 ay arası eğitim veriyorlar. 

 

Nereye Gitmek İstersin? 

Klasik soru: “Nereye gitmek istersin?” İzmir, İtalya, New York, Philadelphia… Sonuç Oklahoma çıktı şansıma :) 4 yıl kaldım. Yer değiştirmek için kontrat yenilemem gerekiyordu. O zaman istediğin yere yolluyorlar. Orduda 20 yıl kalıncada emekli oluyorsun zaten. 

 

“Gazi Statüsüyle Çıktım! İnsanlar ülkeye hizmet ettiğimiz için teşekkür edip saygı duyuyorlar.”

Haliyle şaşırdım bilmiyordum falan derken lafa giriyor ağır eğitimler vücudumda hasar bıraktı. Dizlerimde, bileklerimde, sırtımda dağa koşa koşa çıkmaktan deformasyon oluştu. Gazi statüsüyle çıktıktan sonra da insanları topluma kazandıran eğitimler var bende onlardan birine katıldım. İlgi alanlarını dolduruyorsun onlarda sana seçenekler sunuyor. En az 30 tane meslek var tabii. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine iş güvenliği için 18 ay eğitim aldım. Ordu çıkışlı olunca yönetme kabiliyetimiz daha yüksek oluyor. İlginçtir rahmetli babamda inşaat mühendisiydi ama hiç aklımda yoktu böyle bir meslek seçmek. Ben ondan farklı olarak güvenlik danışmanıyım, denetliyorum maskeni tak diyorum :) 

 

Orduda Asker Olmak Sana Neler Kattı? 

Tembeldim :) Disiplini, ailenin önemini, katkı sağlamayı öğrendim. Artık kalk şu işi yapman gerekiyor diyorum. Her işi hakkıyla en kısa sürede yaparım. Çünkü bir işi ikinci defa yapmayı sevmem. Bu arada Acemi Birliğini iki kez yaptım. Irkçılığa maruz kaldım kavga bile edemedik. 

 

Biz Sadece Düşmanla Dövüşürüz Siz Bunu Öğrenemediniz Hadi Yeniden…

Nasıl yani cidden böyle deyip tekrardan mı başlattılar? Evet :) Hemen başlamadı tabii 1,5 ay silah temizledik. İlk acemi birliği mezuniyetime South Caroline’e annem gelmişti binada annemi göstermediler bana. 2. Kez yine göremedim. 2 ay meslek eğitiminden izin alıp New York’a gelip annemi görebilmiştim. 

 

Eğlenceli Şeylerden Bahsedelim Hadi :) Sonunda
Askerliğin son 2 yılı çok eğlenceliydi. Son iki yılımı askeri polis olarak geçirdim bir de silahım vardı. Normalde 4-5 yılda alıyorsun çünkü rütbesi çavuş olana E5’e veriliyor. Silahlar normalde E5’in altına verilmiyordu bende E4 rütbesindeydim ve tek silah bende vardı. Mezuniyet törenlerinde havalı havalı geziyorsun güzeldi anlayacağınız.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com