• Reklam

Amerikan Polisi Yüz Tanıma Sistemi Kullanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yüz tanıma şirketi Clearview'in, sosyal medya kullanıcılarına ait milyonlarca fotoğrafı rızaları olmadan toplayarak oluşturduğu programı polis departmanları, okullar ve adli makamlar da dahil olmak üzere çok sayıda kurum ve kişiye pazarladığı ortaya çıktı.

Reklam
Amerikan Polisi Yüz Tanıma Sistemi Kullanıyor
07 Nisan 2021 - 22:13
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri'nde Black Lives Matter, Capitol isyancıları gibi toplumsal olaylar ve adli suçlular da dahil olmak üzere milyonlarca ABD'li üzerinde 'Clearview AI' isimli bir yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı ortaya çıkarıldı. 
Buzzfeed tarafından hazırlanan habere göre, konuyla ilgili incelenen çok sayıda rapor ve belge sonucunda söz konusu uygulamanın 2 bin kamu kurumundan 7 binden fazla kişi tarafından kullanıldığı belirlendi. Yapılan araştırmada, uygulamayı kullanan resmi kuruluşlar arasında yerel ve eyalet polisi, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ve Hava Kuvvetleri, sağlık ortanizasyonları, bazı savcılıklar ve hatta devlet okulları gibi kurumların yer aldığı ifade edildi. 
Adı geçen kurumların liderleri ise, çalışanlarının bu aracı kullandığından habersiz oldukları belirlendi ve konuyla ilgili görüşlerini başvurulan kişilerden 5'i ise söz konusu uygulamanın yasaklanacağını açıkladı.
Haberde ayrıca, 2018 ile Şubat 2020 arasında Clearview AI ile gerçekleştirilen yüz tanıma aramalarının yanı sıra on binlerce sayfalık kamu kayıtlarını ve bu hizmeti kullanan kurumların tümüne ulaşmanın hedeflendiği belirtildi.
Clearview AI şirketinin veri kümesindeki 335 kamu kuruluşu da, çalışanlarının yazılımı test ettiğini veya üzerinde çalıştığını onaylarken, 210 kuruluş söz konusu uygluamayı kullandığını reddetti ve 1161 kurum ise kendilerine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.
Yine de, ortaya çıkarılan veriler Clearview'in yüz tanıma yazılımını ülke çapındaki federal kurumlara ve polis departmanlarına yaygın bir şekilde dağıttığını ve uygulamayı zaman zaman eğitim veya gözetim olmadan kullanan binlerce polis memuru ve hükümet çalışanına sunduğunu gösteriyor. Çalışanlarının yazılımı kullandığını kabul eden kurumlar, bunun, hem halkın hem de üstlerinin bilgisi olmadan gerçekleştirildiğini açıkladı. 

'Ne kadar çabuk benimsendiğini görmek sevindirici'
Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Hoan Ton-That, BuzzFeed'e yaptığı açıklamada 'Uygulamanın kanun uygulayıcıları tarafından ne kadar çabuk benimsendiğini görmenin sevindirici' olduğunu söylese de, şirketin uygulamaları ve kolluk kuvvetleriyle ilişkileri hakkında 50'den fazla ayrıntılı soruyu yanıtlamayı reddetti.

Oregonlu Demokrat Senatör Ron Wyden ise, "Amerikalılar, yerel kolluk kuvvetlerinin tanıma teknolojisini kullandığını öğrenmek için BuzzFeed'e güvenmek zorunda olmamalı. Bu rapor, Clearview’in hizmetinin yerel polis tarafından gizlice benimsenmesini teşvik etmek için yürüttüğü kampanya üzerindeki perdeyi kaldırıyor. Hatalı yüz tanıma, kaçınılmaz olarak masum insanların haksız yere suçlanmasına ve suçlardan hüküm giymesine neden olacak ve trajedilere yol açacaktır" dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com