• Reklam

Amerikan Seçimlerinin Kaderi

Amerika 3 kasım 2020 de 59. başkanını seçmeye hazırlanırken kendine has bir seçim sistemine sahip olması ve kaderinin nasıl bir değişkenler fırtınası sonucunda belirlendiğini ortaya koyuyor. Seçim sistemlerinde İlk evvela “en çok oy’u alan başkan olur” ilkesini benimsemedikleri göze çarpıyor.

Reklam
Amerikan Seçimlerinin Kaderi
13 Ekim 2020 - 10:58 - Güncelleme: 13 Ekim 2020 - 11:02
  • Reklam
Seçimler hangi aşamalardan oluşuyor ?

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkan ve başkan yardımcısını seçmek amacıyla seçimler her 4 yılda bir (1792 yılından başlayarak) Kasım ayının ilk pazartesi gününü izleyen salı gününde yapılır. Bu formüle göre seçimlerin günü yıllara göre 2 Kasım ile 8 Kasım günleri arasında değişir. Amerika’nin en son başkanlık seçimi 8 Kasım 2016 tarihinde yapılmıştır.

Amerika da başkanlık seçimlerinde seçmenler aslında doğrudan doğruya başkan ve başkan yardımcısını seçmezler. Her eyaletten seçmenler, eyaletlerini seçiciler kurulu adı verilen bir kurultayda temsil edecek üyeleri (delegeleri) seçerler. Seçimlerden sonra bu seçiciler kurulu toplanarak başkan ve başkan yardımcısı seçimini gerçekleştirir. Başkan olacak adayın 538 delegenin 270’ini alması gerekiyor.
Her eyaletin seçiciler kurulundaki üye sayısı o eyaletin Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin toplamına eşittir.

Bu işleyişten yola çıkıp Amerika’nın son 7 seçim sonucunu örnek veren EKOTÜRK TV moderatorü Jimmy Cuneyt Gurkan (@JimmyCuneyt) resmi twitter hesabından, tarihin farklı yazılabileceğinin altını çizen bir tespitte bulundu.
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com