• Reklam

Apple Akıllı Gözlük Yolda...

Apple'ın bu sene içerisinde akıllı bir gözlük tanıtması bekleniyor. Bu gözlüğü taktığınız anda etrafınızdaki fiziksel dünya sanal objelerle zenginleşecek. Bu sayede standart bir saate baktığınızda bile, sanki akıllı saate bakıyormuş gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Gökyüzüne baktığınızda hava durumunu göreceksiniz. Yola baktığınızda yol hakkında bilgiler ve gideceğiniz yön hakkında her şey size bildirilecek. Mesut Çevik olası tahminleri aktarıyor.

Reklam
Apple Akıllı Gözlük Yolda...
22 Şubat 2021 - 23:43
  • Reklam
Önceki Akıllı Gözlükleri Hatırlayalım...
Piyasaya daha önce sunulan birkaç akıllı gözlük oldu ve kullanıcılar tarafından yeterince beğenilmediler.

2014 yılında 'Google Glass' çıktığında tipsiz bir gözlüktü ve özellikleri reklam filminde şişirildiği gibi değildi. Pili de yeterli süre gitmediği için kullanıcılar memnun kalmadı.

Sonra Microsoft'un 'Hello Lens'i ile tanıştık. Daha gelişmiş bir işlemciye sahipti. Adeta bir bilgisayardı. Telefona ihtiyaç duymuyordu. Bu nedenle de bir kask kadar büyüktü ve ergonomik değildi. 'Hello Lens II' de ondan çok farklı olmadı.

'Magic Leap' geldi sonra piyasaya. Google buna yatırım yaptı ve sonra 2020 yılında Kanadalı North'u satın aldı. North'un Focals adlı oldukça enteresan bir akıllı gözlüğü var. Gözlük ekranına birçok bilgi getirebiliyor ve bunu yüzük benzeri bir cisimle kontrol ediyorsunuz.

Apple'ın Akıllı Gözlüğü Bize Neler Sunacak?
İlk olarak standart bir akıllı gözlük olmayacağını söyleyebiliriz. Bize sadece bildirimleri göstermekle sınırlı kalmayacak. Etrafımızdaki fiziksel dünyaya sanal objeler yerleştirmek için kullanacağız onu.

Aslında 2017 yılından beri Apple, çeşitli artırılmış gerçeklik uygulamalarını piyasaya sürmüş durumda. Bunlar sayesinde etrafınızda o objeler gerçekten varmış gibi etkileşim sağlayabiliyorsunuz. Ama tabii tablet ya da telefonla bu hissiyat eksik kalıyor, çünkü onları bakmak istediğiniz yöne doğru tutmanız gerekiyor.  Oysa ki biz elimizde bir şey tutmadan, o obje hep orada olsun ve baktığımızda da görelim istiyoruz. İşte o zaman da artırılmış gerçeklik gözlükleri devreye giriyor.

Tabii ki, akıllı gözlükleri tüm gün dışarıda takmak pek mümkün ve rahat değil. Özellikle de numaralı gözlük kullananlar için. Onun yerine işte, okulda eğitim için ya da evde eğlence ve araştırma için kullanıma daha uygunlar.

Apple'ın akılı gözlüğünde 'Lidar Sensör' yer alacağı söyleniyor. Şu anda 'iPhone 12' ve 'iPad Pro'larda bu sensörden yararlanılıyor. 'Lidar Sensör' sayesinde gözlük, etrafındaki objeleri 3 boyutlu lazer taramayla görebilecek ve sanal objeleri de daha net bir şekilde sabitleyebilecek.

Kimileri bağımsız çalışan bir gözlük olacağını söylüyor, ama bu kadar yüksek işlem gücü gerektiren bir gözlüğün küçük olabilmesi için cep telefonuyla çalışıyor olması lazım. Büyük ihtimalle iPhone ve iPad'e bağlanılarak çalışacaktır.

Eğitim ve eğlence konusunda ise bambaşka bir çağa gireceğimizi söyleyebiliriz. Mesela uzaktan kumandalı araçlar tarihe karışabilir. Savaş ve dövüş oyunları da bambaşka bir boyut kazanacak.

Apple'ın akıllı gözlüğünde karartılmış camlar da olmayacağı söylentiler arasında. Kontrast ve renklerin yakalanabilmesi için de gözlüğü şeffaf tasarlamışlar.

Bu sene sonuna kadar gözlüğün kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Ortalama fiyatı ise 500-750 dolar arasında olacak.

KAYNAK: Mesut Çevik

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com