• Reklam
Reklam

Apple'dan Türk Öğrenciye Ödül...

Apple'ın düzenlediği 'Swift Student Challenge' yarışmasını kazananlar arasında yer alan Türk öğrenci Mehmet Bertan Tarakçıoğlu gündem oldu.

Reklam
Apple'dan Türk Öğrenciye Ödül...
10 Haziran 2021 - 13:51
  • Reklam
Korona virüs salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen WWDC 2021 etkinliğinde, Apple, geliştiriciler için düzenlediği çeşitli yarışmaların da sonuçlarını açıkladı. Bu yarışmalardan biri de Swift Student Challenge. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca öğrencinin kod yazma ve problem çözme becerilerini sergileme şansı bulduğu bu yarışmayı kazanan 35 ülkeden 350 farklı öğrenci arasında, 16 yaşındaki bir Türk genci de var: Mehmet Bertan Tarakçıoğlu.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, yarışmayı DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
semptomlarını yönetme konusunda tasarladığı bir uygulama ile kazandı. The ADHD Exploration adını verdiği uygulamayı, DEHB'li bir arkadaşının pandemi döneminde evde kalmaktan ötürü ne kadar zorlandığını fark edince tasarlamaya karar vermiş. Bu uygulama kullanıcılara 15 soruluk bir kişilik testi de uyguluyor.

Mehmet, kodlama üzerine bir eğitim almamış; sadece bloglardan, kitaplardan, Youtube
videolarından ve çevrimiçi forumlardan öğrendiğini söylüyor. Mehmet, geçen senenin de
kazananları arasında yer alıyordu. Apple'ın dikkatini çekmeyi başaran Mehmet, tüm Türk öğrencilere ilham kaynağı olmak istiyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com