Arizona'da 2 Türk çocuk ailelerinden alındı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletine bağlı Mesa kentinde 6 yaşındaki 2 Türk ikiz çocuk ailesinin sadece organik yiyecekler yedirdiği ve yeterli beslenmeye izin vermediği gerekçesiyle devlet tarafından zorla alındı. Ahmet ve Jessica Kahraman çocuklarını geri alabilmek için hem hukuk mücadelesi veriyor. Hem de kamuoyu oluşturmak için çaba sarfediyor.

Arizona'da 2 Türk çocuk ailelerinden alındı
04 Ocak 2019 - 09:36 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 10:45

Arizona, Mesa'daki altı yaşındaki ikiz çocuklar, gıda intoleransları “İhmali” nedeniyle Çocuk Hizmetleri Bakanlığı (DCS) tarafından aileden alındı. Aile ise her iki erkek çocuk da emzirme sürecinden başlayarak bütün yaşamları boyunca birçok kimyasal ve gıda duyarlılığı bulunduğunu belirtiyor.

Akupunktur uzmanı ve ikiz erkeklerin annesi Jessica, “Bir adım ileri, iki adım geri, onların gıda hassasiyetleriyle sürekli mücadele ettik” diyor.

Çok erken yaştan itibaren, her iki oğlan da eklem ağrısı, sinirlilik, baş ağrısı, gözlerinin altındaki siyah halkalar, vücudun her yerinde şişlik, uyumakta zorluk, topuk ağrısı, kaşıntı, gibi şikayetleri görünce aile kendince önlemler aldı.

Aile, buğday ve diğer işlenmiş yiyecekler gibi farklı yiyecekleri çocuklara vermekten vazgeçti. Çok popüler olan bu gıda diyetini uygulayan aile çocuklarını iyileşeceğini düşündü.  Bu yöntem ile çocuklarının iyileştiğini belirten Anne Jessica "Tenis dersleri almaya, tekvando oynamaya ve yerel oyun alanında düzenli olarak oynamaya başladılar. Çocuklarımız artık iyileşmişti. Boyları uzamaya büyümeye, kilo almaya ve planlanan etkinliklere katılmaya başladılar." dedi.

Çocuklar 6 yaşına gelince, Ağustos 2018'de yerel bir charter okulunda başladı. Kısa bir süre sonra vücutlarında büyük değişiklikler oldu. Genel olarak kendilerini yorgun hisseden çocuklar eklem ağrıları, kaslarındaki zayıflıklar ve baş ağrıları yeniden belirince öğretmenler aileye bilgi verdi. 

Çocukların annesi Jessica, öğretmenleriyle yakın iletişim içinde olduklarını belirterek "Yutulması muhtemel yiyecekleri, parfümleri, temizlik ürünlerini, böcek ilaçlarını ve diğer birçok potansiyel faktörü içeren potansiyel faktörleri birlikte hayatlarından çıkardı. Okulda oynarken düşen çocukları doktora götüren aile çocuklarını Phoenix Çocuk Hastanesi'ne götürdü Düşen çocuklar burada tedavi altına alınarak tekerlekli sandalyeye konuldu.

Jessica çocuklarını okulda gözlemleyerek tahta silme aracının kimyasal yaydığını belirledi ve çocukları okuldan aldı.  Nörolojik bir tedavi için tekrar doktora başvuran aile ilgili tetkikler yapıldıktan sonra eve döndü. Eve gönderildikten iki gün sonra, ebeveynler oğullarında uyuşukluk ile şişmeye devam ettiklerini gördüler,  bu kez  Cardon Çocuk Tıp Merkezi Acil Servisine götürdüler.

Acil Servis personeli, okulda daha sonra ödem ve uyuşukluk ile kimyasal maruz kalma olduğu söyledi. Acil Servis Doktoru, Standart Amerikan Diyetini yemediğini ve istediği kadar çabuk iyileşmediğini öğrendikten sonra DCS'ye şikayette bulundu.

Çocuklar, daha ileri testler yapmak üzere hastaneye yatırıldı.

Her iki çocuk da organik etler, organik sebzeler, kolajen, otla beslenen hayvan yağları, kemik iliği, organ etleri, avokado ve diğer yiyecekler üzerinde büyüdüklerini tespit eden doktorlar, çocukların yetersiz beslendiğine dair daha fazla yiyecek verilmesi gerektiği konusunda rapor yazdı.

Kötü beslenmeyle ilgili herhangi bir şey gösteren tek test, çocuk kabul edilmeden önce yemek yemediği için, albüm öncesi öncesi, düşük kan şekeri ve elektrolitlerdi.

DCS, hastaneye yatırıldıktan iki hafta sonra her iki çocuğun da velayetini aldı. Ebeveynlerin hala hastanede oğlunu ziyaret etmelerine izin verildi, ancak yemek yerken ayrılmak zorunda kaldılar.

Hastane kafeteryasından “daha ​​dengeli beslenmek” için verilen ilk yemek bir çörek ve bir sosis parçasıydı. Akşam yemeğinden sonra ebeveynler odalarına geri döndüler ve oğullarına akşam yemeğinde ne yediklerini sordu. Bunun üzerine aile çocuklarından ayrıldı. Hastaneden dışarı atıldı. 

Daylan ve Kenan adlı ikiz çocuk şimdi ailesiyle görüştürülmüyor.

Aile ise hem yerel basından hemde sosyal medyadan çocuklarına kavuşmak için kamuoyu oluşturuyor. Kendilerine yardım eden Medical Kindap derneği yetkilileri ise çocukların aileye geri verilmesi için 15 bin üyesini seferber etti. Dernek üyeleri hem Çocuk Bakım Hizmetleri Bakanlığındaki görevliyi hem Cardon Çocuk Tıp Merkezi Başhekimini telefon yağmuruna tutarak çocukların aileye geri verilmesini istedikleri yönünde baskı yapıyor.

Kahraman Ailesi ise, Türk konsolosluğundan ve Dışişleri yetkililerinden yardım istiyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Medine ustenci
  1 yıl önce
  Lutfen bizle bag***tiya gecin
 • Hasan karaduman
  1 yıl önce
  Trajikbir durum,neden devlet boylebir karar vermis oncelikle bunu sorgulamak gerekir elbette bir aileden cocuklarinin alinmasi cok agir birsey benim yorumum anne ve babaninda incelenmesi yonunde umarim aile cocuklarina enkisa zamanda kavusur