• Reklam
Reklam

Aşı Olmamız Olmamamızdan Daha İyi

Harvard Üniversitesinden Doc. Dr. Emrah Altındiş, "Sinovac aşısına mecbur bırakıldıysak aşı olmamız, olmamamızdan daha iyi" diye konuştu.

Reklam
Aşı Olmamız Olmamamızdan Daha İyi
14 Ocak 2021 - 18:30
  • Reklam
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emrah Altındiş, Çinli ilaç şirketi Sinovac'ın Kovid-19 aşısı hakkında konuştu. Mikrobiyoloji uzmanı Altındiş, "Koruyuculuğu Pfizer, Moderna, AstraZeneca aşılarından çok daha düşük olsa da koruyucu. Sinovac aşısına mecbur bırakıldıysak; aşıyı olmamız, olmamamızdan çok dahi iyi" ifadelerini kullandı.

Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının Brezilya'daki Faz-3 denemelerinde koruma oranının yüzde 50,38 olarak tespit edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu ve bazı veriler paylaştı. 

Emrah Altındiş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, toplumun koruyuculuğu daha yüksek olan aşılarla aşılanmasından yana olduğunu belirterek "Verilere göre Sinovac aşısı güvenli. Koruyuculuğu Pfizer, Moderna, AstraZeneca aşılarından çok daha düşük olsa da koruyucu. Sinovac aşısına mecbur bırakıldıysak: Aşıyı olmamız, olmamamızdan çok daha iyi" ifadelerini kullandı.   

Doç. Dr. Emrah Altındiş'in Açıklaması:

"Bugün Brezilya'da açıklanan sonuçlar Sinovac'ın, Pfizer, Moderna ve Oxford aşıları kadar koruyucu olmadığını gösterdi, ilk tercih bu üç aşı olmalı(ydı). Öte yandan, tek ulaşabildiğimiz aşı Sinovac ise-ve bugünün sonuçları doğruysa - SINOVAC AŞISINI OLMAK, AŞI OLMAMAKTAN daha iyi!
"Çalışmada 4653 kişi Sinovac aşısı olurken (60 yaş üstü dahil), 4599 kişi kontrol. Kontrol grubunda 7 kişi hastalığı ağır geçirirken, aşı grubunda bu sayı 0! Dolayısı ile aşı ağır hastalığı engellemede % 100 koruyucu. Bundan ötürü Sinovac aşısını olmak, aşı olmamaktan daha iyi.
"Yine aşı olan 4653 kişide 7 kişi hastalığı hastanede tedavi ihtiyacı duyacak düzeyde geçirirken, bu sayı aşı olmayan 4599 kişi de 31! Dolayısı ile aşının hastane bakımı gerektirecek koşullara karşı etkinliği % 78 olarak hesaplanmış. Bu da olumlu.
"Aşının % 50.3 etkinlik sonucu ise hastalığı hastanede bakım ihtiyacı görmeden atlatanlar da analize eklenince ortaya çıkmış. Plasebo grubunda 4599 kişide 167 kişi enfekte olurken, aşı grubunda 4653 kişide 85 kişi enfekte olmuş. Aşı enfekte olacak her 100 kişiden 50'sini korumuş.
"Bu verilere göre Sinovac aşısı güvenli. Koruyuculuğu Pfizer, Moderna, AstraZeneca aşılarından çok daha düşük olsa da koruyucu. Ben toplumun bu koruyuculuğu yüksek aşılarla aşılanmasından yanayım ancak Sinovac aşısına bırakıldıysak: Aşıyı Olmanız, Olmamanızdan çok daha iyi.
"Sonuç olarak benim aşağıdaki önerim geçerli. Yüksek risk altında tüm bireylerin (~ 15 milyon) mutlaka Pfizer ya da Moderna aşısı gibi yüksek koruyucu aşılarla hızla aşılanması. Bu aşıları devlet sağlamıyorsa-ki bu çok acı-Sinovac aşısının REDDEDİLMEMESİ!
"Gerçekten de Brezilya ve TR'de Sinovac aşısı sağlık çalışanlarında deneniyor. Pfizer ve Moderna, Oxford aşılarında ise normal vatandaş aşılandı. Muhtemelen maruz kaldıkları virüs oranları çok farklı, bu da etkinlik oranlarında farka yol açan bir faktör."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com