• Reklam
Reklam

Aşıların 2. Dozu Vurulmazsa Ne Olur?

Korona virüs için birçok aşı markası onay aldı ve tüm dünyada aşılama çalışmaları başladı. Bilindiği üzere tüm aşılar iki doz uygulanıyor. Tarık Bilen, çokça karşılaştığı bir soruyu yanıtlıyor bu haberde. Eğer ikinci dozu vurulmazsanız ne olur?

Reklam
Aşıların 2. Dozu Vurulmazsa Ne Olur?
30 Ocak 2021 - 21:05
  • Reklam
Pfizer-BioNTech, AsrtaZeneca ya da ülkemizde uygulanan Sinovac Çin aşısı, markası ne olursa olsun tüm firmalar aşılarını çift doz vurulmak üzere ürettiler. Bazı aşılar ilk dozdan 14 gün sonra, bazıları ise 28 gün sonra ikinci dozun uygulanmasını uygun görüyor.

Bunun nedeni; birinci dozda vücudun belli bir miktar antikor üretip kendini korumaya alması
sağlandıktan sonra, ikinci doz ile de daha fazla antikor üretimi elde edilip bağışıklık kazanılmasının sağlanmış olması. Yani vücut kendini neredeyse tamamen korumaya almış oluyor.

Dünyada hiçbir sağlık örgütü ikinci doz için ne kadar süre beklenmesi gerektiğine dair bir beyanda bulunmadı. 14 ya da 28 günlük bu süreler tamamen aşıyı üreten firmaların belirlediği süreler.

Oysa aşı üretimi şu an için yeterli görünmüyor. Ve geçenlerde İngiltere'de alınan bir karar akılları
biraz karıştırdı. Hatırlarsanız ilk aşılama süreci İngiltere'de başlamıştı. Şimdi ise İngiltere en azından ilk doz aşıyı mümkün olduğunca çok sayıda insana yapabilmek maksadıyla, ikinci doz aşıları vurmak için yaklaşık 12 hafta kadar beklemeyi planlıyor. Yani toplam 3 ay. Acaba bu yol daha mı mantıklı?

Stoklar yetersiz olduğu için bu yola başvuran İngiltere, en azından ilk dozları mümkün olan herkes yaptırsın, ikinci dozları şimdilik düşünmeye gerek yok dercesine bir tablo çizdi. Bu da herkesin aklına, "ikinci dozu vurulmazsam ne olur?" sorusunu getirdi.

Bu konuyla ilgili pek çok tartışma başlayınca, John's Hopkins Üniversitesi'nden Virolog Dr. Kawsar R. Talaat konu hakkında yorum yaptı. Talaat'a göre; evet tüm aşılar mutlaka iki doz uygulanmalı, ancak aradaki sürenin bir önemi yok. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu konu hakkında hiçbir sağlık örgütünün de dayatması yok.

Kimi kaynaklar, bekleme süresini arttırmanın, bağışıklık etkisini de arttırdığı kanısında. Ancak Tarık Bilen, bu konu hakkında yaptığı araştırmalarda çok fazla bilgiye ulaşamadığını söylüyor.

Tabii ki, İngiltere'de mutasyon virüsün hızla yayılmasının da bu kararı almada büyük payı var.

Tarık Bilen, özellikle ikinci dozu vurulan kişilerde yan etkilerin daha fazla görüldüğüne dair bir
araştırmadan da bahsediyor. Bunun nedeni de; birinci dozda bağışıklık sistemimizin, vücuda giren yabancı maddeye karşı belli ölçüde tepki gösterirken, ikinci dozda artık tanıdığı bir maddeye karşı daha fazla tepki göstermesiymiş.

KAYNAK: Tarık Bilen

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com