Bahtı Kapanan Ağa’nın Hikayesi

Bahtı Kapanan Ağa'nın Hikayesi

Bahtı kara insanlara dikkat ettiniz mi? Hep işleri ters gider. İşte buna en güzel örnek hikaye. Bahtı kapanan ve tüm malını servetini kaybeden ağanın hikayesi.

06 Ocak 2019 - 20:44

Zamanınında bir Padişah Vezir almak için kente tellal çıkartmış. Adaylardan birini beğenmiş ve Vezirlik için şart koşmuş. "Eğer bana falanca ırktan bir at bulup filanca şekilde yürüyüşü 10 günde öğretirsen seni Vezir olarak alacağım yoksa sen vezir olamazsın." demiş.

Vezir adayı düşünceli düşünceli yolda giderken bir çiftlik görmüş. Çiftlikten at sesleri gelince Çiftlik kapısını çalmış. Çiftlik ağasının yanına gidip derdini anlatmış. Ağa "Tam senin istediğin gibi bir at var. Bunu sana verebilirim." demiş ve Atı vermiş.

Atı alan Vezir adayı Padişahın huzuruna çıkmış. Atı gören Padişah "Tamam seni vezir yaptım. Artık Benim en yakın vezirimsin." deyip bir takım işler vermiş.

Yıllar geçmiş Vezir yine yolda giderken kendisine at veren ağanın dilendiğini görmüş. Hemen yanına gelmiş ve "Ne oldu sana böyle koskoca ağaydın, arazin hayvanların vardı neden bu haldesin?" diye sormuş.

Ağa'da "Vezirim, benim işlerim kötü gitti. Önce mahsul alamadım. Sonra hayvanlarım telef oldu. Beş parasız kaldım. Çoluk çocukta beni terk etti." diye dert yandı.

Bunun üzerine hemen ağayı Padişahın huzuruna getirip "Padişahım bu ağanın bana çok iyiliği oldu. İzin verin buna biraz arazi verelim hayvan verelim." diyerek izin istedi.

Padişah "Bunlara gerek yok, sen Ya Fettah zikrini çek. Falanca yerde bir bir değirmen var oraya git çalış." diyerek gönderir Ağayı. Ağa kendisine zor gelen işe gider bir yandan "Ya Fettah" çeker diğer yandan hamallık yapmaya başlar.

Vezir anlayamaz durumu ama Padişaha itiraz edemez.

Padişah Değirmenciyi çağırıp "Bu adamın tüm masrafını ben ödeyeceğim senin yanında çalıştır." diye emir verir.

Değirmenci her ay Padişah'ın yanına gelip durumunun bu adam geldiğinden beri git gide kötüye gittiğini, en sonunda ise değirmenin suyunun kesildiğini söyleyerek yeni bir değirmen yeri istemiş. Padişah vermiş. Yıllar geçmiş 2. değirmen yerini vermiş. Bir süre daha işleri kötü giden Değirmencinin işlerinin düzeldiğini fark eder. İşlerinin yoğunluğundan artık Padişah'ın yanına gitmez olur.

İşlerinin düzeldiğini gören Padişah eski ağayı yanına çağırarak kendisine yer vereceğini mal ve hayvan vereceğini söyler.

Duruma anlam veremeyen Vezir ise bunu utanarak Padişah'a sorar.

Padişah "Ağayı ilk yanıma getirdiğinde bahtı kapanmıştı. Elini neye atsa kuruturdu. O nedenle kendisini daha basit bir işe koydum. Oraya gitti orası bile kurudu. Ama zikirle düzeldi ve bahtı açıldı. Artık bu işinde de başarılı olur."

Allah hepimizin bahtını açsın

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pompeo arrives in Saudi as Iran threatens US
Pompeo arrives in Saudi as Iran threatens US
New York'ta Ekrem İmamoğlu Kutlaması
New York'ta Ekrem İmamoğlu Kutlaması