Bakan Pakdemirli Florida'da

Tarım Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Boca Raton Gıda ve Çerez fuarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletine geldi. Yaklaşık 70 Türk firmasıyla birlikte fuara gelen ve konferansa katılan Bakan Pakdemirli Türkiye'nin Kuru Üzüm üretiminde dünya lideri olduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli Florida'da
24 Mayıs 2019 - 21:19

Emine Yılmaz'ın haberi

Yaklaşık 40 yıldır düzenlenen ve 60 ülkeden 1300 katılımcının katıldığın Dünya'nın en büyük Kuru meyve ve çerez kongresine Türkiye'den İzmir İhracatçılar Birliği katıldı. Yaklaşık 70 firmanın katılımcı 1 firmanında stand açtığı Kongre'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye'nin Fındık ve Kuru Üzümde dünya birincisi olduğunu belirtti.

Bakan Pakdemirli 280 Bin tonluk üretimle kuru üzümde dünya lideri olduğumuzu belirterek "370 Milyon Dolar ile kuru üzüm ihracatının zirvesinde yer alıyoruz. Çekirdeksiz Sultana Üzümü %95 oranla kuru üzüm ihracatımızdaki en büyük payı alıyor." dedi.

Fındık üretimini de arttırmak için bazı önlemler alınacağını aktaran Pakdemirli "Sektördeki liderliğimizi korumak, fındık üretimimizi 1 Milyon Tona yükseltmek için, Bozulmuş orman alanlarına yeni fındık bahçeleri kuracağız. Eski fındık bahçelerini gençleştireceğiz. Yeni türler ve katma değerli ürünler için Ar-Ge çalışmalarını arttıracağız." diye konuştu. 

Dünyadaki fındık üretiminin %70’ten fazlasını sağladıklarını belirten Bakan Bekir Pakdemirli "2018’de fındıkta 1,6 Milyar Dolarlık ihracat elde ettik. Orta vadede 1 Milyon Ton fındık üretimini hedefliyoruz. Tarımsal üretim ve ticaret dikkate alındığında, dünyadaki lider ülkelerden biriyiz. 2018’de 17,7 Milyar Dolar olan tarımsal ihracatımızın 3 Milyar Doları, kabuklu yemiş, kuru meyve ve mamullerinden elde edildi." şeklinde konuştu.

ABDPOST.COM'a konuşan Ege İhracatçı Birliklerinde ABD'ye yönelik ihracatı geliştirme Uzman Yardımcısı Ayhan Karabulut, Amerika'daki sektördeki aktörleri Türkiye'deki sektörü biraraya getirecek bir network kurduklarını belirtti. Karabulut "Bu sayede daha rahat iletişim kurulmuş olacak Türk yatırımcılar bir çok bilgiye daha kolay ulaşacak." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum