Başkan Erdoğan: New York Times’e Yazdı

Başkan Erdoğan: New York Times'e Yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times gazetesine yazdığı makalede, ABD ile ilişkilerde gelinen son durumu ele aldı. "ABD tek taraflılığı ve saygısızlığı bırakmazsa yeni dost ve müttefikler arayışına gireceğiz." dedi.

11 Ağustos 2018 - 20:39

ABD'yi kaygılarını anlamamakla eleştiren Erdoğan, Washington yönetiminin Türkiye'nin alternatifleri bulunduğunu anlaması gerektiğini ve "tek taraflılığı ve saygısızlığı sürdürmesi halinde yeni dost ve müttefik arayışına girileceğini" ifade etti.

Erdoğan, "Türkiye, ABD ile yaşanan krizi nasıl görüyor" başlıklı makalesinde Türkiye ile ABD'nin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğunu belirterek, iki ülkenin hem Soğuk Savaş döneminde hem de sonrasında ortak sıkıntılara karşı "omuz omuza" durduklarını yazdı.

Türkiye'nin ABD'nin ne zaman ihtiyacı olsa yardıma koştuğunu aktaran Erdoğan, ABD'nin ise Türk halkının kaygılarını defalarca ve sürekli anlamayı ve saygı duymayı başaramadığı eleştirisini yöneltti ve şunları söyledi:

"Ve son yıllarda ortaklığımız görüş ayrılıklarının yarattığı bir sınavdan geçiyor. Ne yazık ki; bu tehlikeli eğilimi tersine çevirme çabalarımız sonuçsuz kaldı. ABD'nin Türkiye'nin egemenliğine saygı duymaması ve milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ortaya koyamaması halinde, ilişkilerimiz de tehlikeye girebilir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kötü günler geride kaldı
Kötü günler geride kaldı
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'