Başladı! Dünya gözünü kırpmadan izliyor

Başladı! Dünya gözünü kırpmadan izliyor

Türkiye'nin BM gündemine taşıdığı Kudüs tasarısı, ABD'nin tehditleri altında görüşülüyor. Oylamada her ülkenin tercihi kritik rol oynayacak. Ezici bir sonuç Washington'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını yok sayabilir.

21 Aralık 2017 - 20:09

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Türkiye ve Yemen'in teklifiyle yeni Kudüs tasarısını görüşmeye başladı.ABD'nin şantaj ve tehditleri arasında başlayan görüşmelerin ardından tarihi oylamaya geçilecek.193 üyeli uluslararası örgütün üçte ikisinin tasarıya destek vermesi yeterli olacak. Ankara ve müttefikleri, ABD ve İsrail'i hezimete uğratmayı hedefliyor.

Oylamadan çıkacak ezici bir sonuç, ABD lideri Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararını 'yasa dışı' sayacak. Ancak bu sonucun bağlayıcı tarafı yok.ABD'den açık tehditWashington yönetimi, BM üyesi ülkeleri dünyanın gözü önünde açık açık tehdit etti. Trump tasarıyı destekleyen ülkelere ABD'nin mali yardımlarını keseceğini ilan ederken, BM daimi temsilcisi Nikki Halley Amerika'nın karşısında yer alacak ülkelerin not edileceğini söyledi.

Amerikan haber kanalı CNN International, ABD Başkanı Trump'ın BM'deki kritik Kudüs oylaması öncesinde kimleri tehdit ettiğini araştırdı. Ortaya çıkan sonuç, Washington'un tehditlerinin altını dolduramayacağı yönünde.

Çavuşoğlu Filistinli mevkidaşıylaTürkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, oylamaya Filistinli mevkidaşı Riad el Maliki ile birlikte gitti.Görüşülen tasarıda ayrıca, Filistin-İsrail sorununun en kritik maddelerinden biri olan Kudüs'ün statüsünün müzakerelerle belirlenmesi teklif ediliyor.İsrail, 40 yıl önce işgal ettiği Kudüs'ü 1980'de başkent ilan etti. Ancak bu karar, dünyada kabul görmüyor. ABD, dünyada Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eskişehir, New York'u Solladı
Eskişehir, New York'u Solladı
The Turks Amazon'da E Kitap 9.99 Dolar
The Turks Amazon'da E Kitap 9.99 Dolar