Batmanlı Mehmet’in San Francisco Macerası

Batmanlı Mehmet'in San Francisco Macerası

29 yaşındaki Batmanlı Mehmet Kızmaz Ağrı Sınıf Öğretmenliği mezunu. Kendisine Green Card çıkınca Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco'ya yerleşmiş. Orada UBER taksi işine giren Kızmaz aynı zamanda kendine has üslubuyla Youtube üzerinden röportajlar yayınlıyor. Mehmet Kızmaz'ın hikayesini ABDPOST.COM'dan Feride Çetiner dinledi.

04 Nisan 2018 - 09:08

Batmalı 6 ailenin 5. çocuğu olan Mehmet Kızmaz 5 yaşındayken babasını kaybetmiş. Çalışmış didinmiş, Batman'ın köyünden Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini bitirmiş. Üniversite son sınıftayken Green Card'a başvuran Kızmaz Green Kartın çıkmasıyla California'nın San Francisco kentine yerleşti. İlk zamanlarda ingilizce bilmediği için çok zorlandığını belirten Mehmet öğretmen, "Önce birkaç ay Adult School’a gittim daha sonra Community College’a yazıldım böylelikle dil problemimi yüzde yetmiş beş oranında çözdüm. İş olarak Uber (Black/SUV) yapıyorum." dedi. 

SOSYAL GÜVENLİK NUMARAMI ÇÖPE ATTILAR

6 içinde Sosyal Güvenlik kartı ABD'de ki adresine geldiğini belirten Kızmaz, "Amerika’ya geldiğim zaman dil problemi ve kültür farklılığı yanı sıra bir zorluk daha yaşadım. Vize ile giriş yaptıktan sonra altı ay içinde vize görüşmesinde vermiş olduğunuz adrese Social Security Number ve Green Card numaram geldi. Ben bir arkadaşımın adresini vermiştim ve Social Security Number’ım oraya gönderilmişti ama yanlışlıkla ev sakinleri bu gelen zarfı çöpe atmışlardı. Sonra Social Security Administration Office giderek Social Security Number’ı aldım. İki ay sonra Green Card elime ulaştı ama bir problem daha vardı. Green Card’ın üstündeki doğum tarihim yıl olarak yanlış yazılmıştı. Gerekli kurumlarla irtibata geçip durumu izah ettim ve altı ay sonra Green Card aldım. Green Card zarfını açar açmaz ilk doğum tarihimin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol ettim. Bu sefer bütün bilgiler doğruydı." şeklinde o süreci anlattı.

PEKİ YOUTUBE NE ALAKA?

Çocukluk dönemlerini anlatan Mehmet Kızmaz "Ortaokulda okurken teyzemin torunları bayramlarda köye gelirlerdi. Geldikleri zamanda kamera getirirlerdi. Biz de kırda bayırda kısa videolar çeker, akşam gider kamerayı televizyona bağlar ve videoları izlerdik. O yıllarda büyüyünce daha profesyonel videolar çekmeyi hayal ediyordum. Üniversite yıllarımda ise bir-iki kısa film çekmiştik arkadaşlarımla. O zamanlar tabi YouTube’u keşfetmemiştim. Daha doğrusu Youtube’a nasıl video yükleneceğini bilmiyordum. Aradan zaman geçti ve ben Amerika’ya yerleştim. Bu zaman zarfında Youtube’u keşfettim ve hemen bir YouTube kanalı açtım. Ama hangi konularda video çekeceğimin kararını veremiyordum ve video editleme işinde de amatördüm. Başlamadan yollar bitmez deyip, önce San Francisco Gezmeleri adı altında videolar yayınladım. Daha sonra bunun yanında ABD Günlüğüm adı altında videolar da paylaşmaya başladım. Hobi olarak başladığım YouTube mecrası beni nereye sürükleyecek bilmiyorum ama elimden geldiğince haftada bir video yayınlamaya çalışıyorum." şeklinde konuştu.

Mehmet öğretmen bir yandan okulunu sürdürürken, diğer yandan UBER yaparak geçimini sağlıyor. Videoları ise seçerek yayınlıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları