Bedri Baykam'ın Sanat Tarihi Haritası Amerika'da

ABDPOST muhabiri Esra Öziskender, Türk ressam Bedri Baykam’ın atölyesi ve sanat merkezi Taksim’deki Piramid’i de ziyaret etti. Baykan Öziskender'e Projelerini anlattı.

Bedri Baykam'ın Sanat Tarihi Haritası Amerika'da
04 Ekim 2019 - 14:48

Esra Öziskender'in haberi

Her ziyaretimde Bedri Bey’le beraber onun sabahlara kadar resimlerini yaptığı en üst kata çıkıp, son çalışmalarına göz atar, Amerika projelerini konuşuruz. Bu sefer de öyle yaptık. Hafif rüzgarlı harika bir İstanbul öğleden sonrasıydı. Her zamanki gibi kedileri Cemile ve Pakize miskin miskin boyaların arasında dolaşıyorlardı. Ben bu iki kedinin boya kokusu bağımlısı olduğunu düşünüyorum. Velev ki o dördüncü kattan aşağı inmemelerinin bir sebebi var.

Sizinle Taksim’e tepeden bakış olarak adlandırabileceğim, Piramid’in en tepesindeki balkonundan çektiğim resimleri ve Bedri Baykam’ın atölyesinden çektiğim resimleri paylaşayım.

Şimdi asıl konumuza gelelim: Bedri Bey altı ay boyunca (yani 25 büyük tablo bitirebileceği bir zaman süresinde) bir proje üzerinde hummalı bir şekilde çalıştı: Dünya Sanat Tarihi Haritası.

Ve bu ilginç, değişik, dünyada eşi benzeri olmayan harita tamamlandı ve şu anda tüm sanatseverlerin beğenisine ve satışa sunulmuş durumda.

Biz de haritanın önünde bir hatıra fotoğrafı çekildik.

Sanat haritasının tohumları Bedri Bey’in ders verdiği Altınbaş Üniversitesi’nde atılmış ve bugüne kadar gelmiş

Bedri Baykam bununla ilgili olarak şöyle diyor: “Altınbaş Üniversitesi’nde öğrencilerime sanat tarihi anlatırken, sanatı bir bütün olarak ve tüm yan etkileşim ilişkileriyle algılamalarını istedim. Harita, onların gözü önünde, her hafta ilerledi. Bu çalışmayı, her insana, sanatsevere, sanat tarihçisi veya küratöre yarayabileceğini fark ederek geliştirdim.”

Harita, Rönesans’tan günümüze hayata damgasını vuran, dünyadaki her önemli olay, kişi, sanatçı ve etkileşimi içeriyor. Bilim insanları, şairler, iz bırakmış insanlar, Atatürk, Kanuni, Putin, Lenin, Gandhi, teknolojik gelişmeler hatta Gezi’den dahi bahsediliyor haritada... 

Bedri Baykam harita ile ilgili şöyle diyor: “Rönesans, izlenimcilik ve kübizm, en büyük fay hatları. Haritaya önce onları yerleştirdim. Sonra dönem üzerinden bağlantıları kurmaya başladım. En kritik konulardan biri, her dönem için o yılları etkileyen siyasi olaylar, yazarlar, filozoflar ve bilim insanları.”


Bu haritaya artık Amerika’da da ulaşabilirsiniz. İlgilenenler lütfen şu telefon numarasından iletişime geçebilir: 845-652-0694


YORUMLAR

  • 0 Yorum