Beste Uyanık’tan Koca Bulma Sanatı

Beste Uyanık'tan Koca Bulma Sanatı

Beste Uyanık'ın kişisel gelişim kitabı "Koca Bulma Sanatı" raflarda. Kitapta toplumun dayattığı normların kadınları ne kadar nefessiz bıraktığına değiniliyor. Yapılan hatalar, boşa harcanan zamanlar, aile baskısı gibi konular mizahla eleştiriliyor. En önemli ders ise "özgüven" üzerine.

19 Nisan 2018 - 16:55

CNN TÜRK Ekonomi servisi muhabiri Beste Uyanık'ın ilk kitabı Doğan Novus Yayınları'ndan çıktı. Koca Bulma Sanatı kişisel gelişim/mizah üzerine bir kitap.

Uyanık bu kitapla kadınların kendi kararlarını verdikleri, toplum baskısı ile yanlış evliliklere sürüklendiği günleri geride bırakmak, en azından bir adım atmalarını sağlamaya katkıda bulunmak istiyor. Bu kitabın mutsuz kadınlara yazıldığına dikkat çeken Uyanık "Kendi hayatlarında çoğu zaman kendi arzuları dışında yaptıkları evliliklerinde sıkışmış kadınların manevi anlamda zincirlerini, sınırlarını kırması için yazıldı. Bir sonraki nesilde aynı tabular ile sadece “evlenmiş” olmak için, “evde kaldım” dememek için evlenmesinler diye çabam" diyor.

 

Kitapta, genç kadınların kullandığı “beni taşıyamadı”, “benden korktu” gibi klişe cümlerle dalga geçildiği ve aslında bu kuralların, toplumun dayattığı normların kadınları ne kadar nefessiz bıraktığına değiniliyor. Yapılan hatalar, boşa harcanan zamanlar, aile baskısı gibi konular mizahla eleştiriliyor. 

Kitabın içerisinde 15 farklı ders var. En önemli ders "özgüven" üzerine. Kadınlara evlilik yolunda özgüvenin önemi ve sağlamlaştırılması üzerine tüyolar veriyor. Bazı ders isimleri şöyle:

- Aynı durakta fazla beklemeyin

- Kocanızı sokaktan toplamayın

- Özgüveniniz döviz gibi olsun, artsın azalmasın

- Kurtarılmayı beklemeyin, siz de kurtarmayın.  

Kitap internette de satışa sunuldu. 

Tanıtım bülteninden...

Vallahi evde kaldı!..

Ee kızım yok mu sende birileri?

Senin başını ne zaman bağlıyoruz bakayım?

30 oldun, tık yok hâlâ!

Tanıdık geldi değil mi bu cümleler? Güzel yurdumda her genç kız evlilik gemisine binmeden önce bu cümlelerle tanışır. Sizin de bir aile büyüğünüz, teyzeniz, komşunuz size bu cümleleri kurmuş, moralinizi bozmuştur muhakkak. Ama artık o devirler geçti kızlar!..

“Darısı başına” lafını duymaktan sıkıldıysanız, düğün davetiyesi görünce içiniz çekiliyorsa, tanıştığınız erkekler evlilikten köşe bucak kaçıyorsa, otuz yaşına geldim bir koca bulamadım diye hayıflanıyorsanız üzülmeyin artık!

Elinizdeki kitap sayesinde şimdi seçim sırası sizde!

Bu kitap sayesinde “Ben hayatta evlenmem, aman benden uzak olsun” diyen adamları bile yola getireceğiz…

Haydi defterleri kalemleri alın…

Koca Bulma Sanatı derslerimiz başlıyor...

Koca Bulma Sanatı, 
Beste Uyanık,
Doğan Novus Yayınları,
Mart 2018, 196 sayfa. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amerikan Uçağında Irkçılık
Amerikan Uçağında Irkçılık
Amerika'da 100 bin Çocuk Tutuklu Var
Amerika'da 100 bin Çocuk Tutuklu Var