• Reklam
Reklam

Biden, Zenginlerden Daha Yüksek Vergi Alacak

ABD Başkanı Joe Biden, sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırmayı planlıyor. Bu gerçekleşirse, yatırımcıların ödeyeceği vergi oranı yüzde 43,4'e kadar çıkabilir.

Reklam
Biden, Zenginlerden Daha Yüksek Vergi Alacak
23 Nisan 2021 - 13:30
  • Reklam
Bloomberg HT'nin ulaştığı konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Biden sermaye kazancı vergisi oranını iki katına yani yüzde 39,6'ya çıkartmayı planlıyor. Bunun için meclise öneride bulunacak olan Biden'ın bu hamlesi gerçekleşirse, bu oran yatırım geliri üzerindeki mevcut bir ek vergi ile birleştiğinde, yatırımcılar için federal vergi oranlarının yüzde 43,4'e kadar çıkabileceği anlamına geliyor.

Planın, 1 milyon Dolar veya daha fazla kazananlar için düşünüldüğü belirtildi. Buna göre, sermaye kazancı oranı yüzde 39,6'ya çıkarılırken, mevcut taban oranı da yüzde 20'ye yükseltilecek. Obamacare'i finanse eden yatırım geliri üzerinden ise yüzde 3,8'lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların getirilerindeki vergi oranı ücret ve maaş geliri üzerinden en yüksek orandan bile daha yükseğe itilmiş olacak.

Bu öneri, yatırım getirilerini işgücünden daha düşük olarak vergilendiren vergi kanununun uzun
süredir devam eden hakimiyetini tersine çevirebilir. Biden, varlıklı bireyler için sermaye kazançlarını ve gelir vergisi oranlarını eşitleme kampanyası yürütmüş ve birçoğunun orta sınıf işçilerden daha düşük ücretler ödemesinin haksızlık olduğunu söylemişti.

ABD'de endeksler planla ilgili haberlerle geriledi, S&P 500 Endeksi yüzde 0,2 oranında yükseldikten sonra yüzde 1,04 düştü ve 4.129.97 puana indi. Nasdaq Composite yüzde 1.10 düştü 13.796.63 seviyesine geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 1.05 düşüşle 33.780.40 puan oldu.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com