Bir haftada haritadan silindi!

Bir haftada haritadan silindi!

Paylaşılan yeni uydu görüntüleri, Myanmar ordu birliklerinin Aralık ayı başında iki köyü yok ettiğini gösteriyor. Yaklaşık 700 bin Arakanlı Müslümanın şiddetten kaçıp Bangladeş'e sığındığı bölgede öldürülenlerin sayısı binleri buluyor.

18 Aralık 2017 - 17:23

Dünyanın unuttuğu yer Myanmar'dan yeni yayınlanan uydu görüntüleri bir kez daha dehşete düşürdü.Ordu birlikleri ve milislerin 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Arakanlı Müslümanı öldürdüğü bölgede bazı köylerin haritadan tamamen silindiği belgelendi.İnsan Hakları İzleme Örgütü ile Digital Globe'un paylaştığı uydu fotoğraflarında dört köy yer alıyor.

25 Kasım'da çekilen ilk karede dört köy yerli yerinde dururken, aynı yerin 2 Aralık'ta alınan görüntüsü iki köyün yok edildiğini ortaya koyuyor.Daha önce yaklaşık 300 köyün haritadan silindiği raporlara girmişti.

Rohingya olarak da bilinen Arakan'la ilgili son yayımlanan rapor, olayların ilk bir ayında 6 bin 700 Arakanlı Müslümanın öldürüldüğünü dünyaya duyurmuştu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünün paylaştığı rapora göre 25 Ağustos-24 Eylül arasında dokuz bin insan yaşamını yitirdi, bunlardan 6 bin 700'ü ordu ve milisler tarafından öldürüldü. Şiddet kurbanlarının yüzde 69'u vurularak, yüzde 9'u yakılarak, yüzde 5'i dövülerek öldürüldü.

Kurbanların en az 730'u 5 yaşından küçük çocuklar. Çocukların yarıdan fazlası vurularak hayatını kaybetti.Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar, etnik temizlik ve soykırımın yapıldığı bölgeden yaklaşık 700 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş'e kaçtığını bildiriyor. Ordunun 25 Ağustos'ta polis karakollarına düzenlenen saldırıları bahane ederek başlattığı saldırılar, halen devam ediyor.Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon  Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle  bu sayı 350 binin altına geriledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kenan Çağlar Amerika'da Vefat Etti
Kenan Çağlar Amerika'da Vefat Etti
New York'ta Polis Şiddeti
New York'ta Polis Şiddeti