Boston'da Türk Festivali Başladı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletine bağlı Boston kentinde, 24. Türk Kültür ve Sanat Festivali, başladı. Festivalde Türk filmleri farklı sinema salonlarında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Boston'da Türk Festivali Başladı
31 Ekim 2019 - 21:07

Festival kapsamında, Feridun Özgören'in hat sanatı sergisi, Kısa Film yarışmasında, Kuzey Amerika'da düzenlenen türünün ilki olan yarışmanın filmlerini izlemek için bu nadir fırsat olduğu belirtilen yarışmaya çok sayıda katılımcı filmleri ile katılacak. 14. yılını kutlayan yarışma, Bostonluların yeni çıkan yapımcıların eserlerini ilk elden keşfedebilecekleri harika bir geleneğe dönüştü.

Boston Üniversitesinde yapılacak yiyecek ve içecek programında Anadolu'nun Kavaklıdere şaraphanesinden oluşan seçkin şaraplar eşliğinde enfes Türk mutfağının bir akşamını deneyimleyin. Sofra Mutfağı'nın şefi Didem Hoşgel, bölgeye mutfak zemini sunan lezzetli ve cazip Türk yemeklerini paylaşacak.

465 Huntington Avenue Boston Güzel Sanatlar Müzesinde, Türk çini ve motiflerinden oluşan mozaik ve seramikler sergilenecek. 

Ayrıca 45 dakikalık interaktif bir tur sırasında, çeşitli nesneleri bu bölgede gelişen medeniyetler arasındaki coğrafi, tarihi ve kültürel bağlantıların izlerini arayacağız. Ayrıca Hülya Kara koordinasyonunda MFA'nın yakın zamanda yenilenmiş olan İslam Kültürleri Sanat Galerisi'nde Osmanlı Salonunu ziyaret edilebilir. 

Festival kapsamında Boston Üniversitesinde Türk folklor eğitimi koreograf Ahmet Lüleci'den atölye çalışması yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum