Boyunda kalınlaşma hastalık habercisi

Boyunda kalınlaşma hastalık habercisi

Dünyada artan kilo problemiyle birlikte daha sık görülmeye başlayan uyku apnesi hastalığı, halk sağlığını tehdit eder hale geldi.

10 Mart 2018 - 11:27

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hikmet Fırat, nüfusun yaklaşık yüzde 4’ünde bulunan uyku apnesi hastalığının ciddiye alınması gerektiğini belirterek, bu, kalp damar hastalıkları, diyabet (şeker), tansiyon yüksekliği, guatr (tiroid bozukluğu), inme, psikolojik bozukluklar gibi ek hastalıkları da beraberinde getiriyor. Kadınlarda 38, erkeklerde 42 santimetrenin üzerinde olan boyun çevresi, uyku apnesi habercisi olabilir” dedi. Fırat Hürriyet Ankara’ya şunları söyledi:

UYKU APNELİYE ENGELLİ RAPORU

“Uyku apnesini, horlama, uykuda nefes durması, tanıklı apne (birinin nefesinizin durduğunu görmesi) ve gündüz aşırı uyku hali olarak tanımlayabiliriz. Bu belirtilerden ikisi varsa uyku apnesi konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü bu o kadar ciddi bir hastalık ki örneğin daha önce sadece ağır vasıta ya da iş makinesi kullanan kilolu kişilere ehliyet verilirken uygulanan uyku apnesi testi, artık B grubu (otomobil) ehliyet alacak ya da ehliyetini yineleyecek beden kitle indeksi (BİK) 33’ün üzerindeki herkese yapılıyor.”

CİNSEL GÜÇ KAYBI OLUŞUYOR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı