• Reklam
Reklam

Bu da Covid-19'a Karşı İnsansı Robot Hemşire

2016 yılında insansı robot Sophia’yı geliştiren Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Hanson Robotics, sağlık alanında faaliyet göstermesi için yeni bir robot prototipi geliştirdi.

Reklam
Bu da Covid-19'a Karşı İnsansı Robot Hemşire
10 Haziran 2021 - 00:10 - Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 00:26
  • Reklam

2016 yılında insansı robot Sophia’yı geliştiren Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Hanson Robotics, sağlık alanında faaliyet göstermesi için yeni bir robot prototipi geliştirdi. Grace adı verilen insansı robotun, corona virüs sebebiyle izole olanlarla iletişime geçmek amacıyla tasarlandığı belirtilirken, gelecek yıl Hong Kong, Çin, Japonya ve Kore gibi yerlerde tam olarak faaliyete geçmesinin planlandığı bildirildi.

2016'da üretilen insansı robot Sophia’yı geliştiren Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi, sağlık pazarını hedefleyen yeni bir robot prototipini piyasaya sürdü

Yaşlılarla ve corona virüs sebebiyle izole edilen kişilerle iletişim kurmak için tasarlanan yeni robota Grace adı verildi.
Üzerinde mavi - beyaz hemşire üniforması ile tanıtılan Grace’in, Asya insanlarına özgü hareketler sergilediği belirtilirken göğsünde ateş ölçmek ve kişilerin tepkisini görmek için termal bir kamera bulunuyor.

ÜÇ DİL KONUŞABİLİYOR
Hastaları teşhis etmek için yapay zekadan faydalanan insansı robot Grace’in İngilizce, Mandarin dili ve Kantonca konuşabildiği belirtildi. İnsansı robot Grace, geliştiricisi Hanson Robotics'in Hong Kong atölyesinde "kız kardeşi" Sophia'nın yanında dururken açıklamalarda bulundu.  Grace, "İnsanları ziyaret edebilir ve sosyal teşvikimle günlerini aydınlatabilirim. Bununla birlikte konuşma terapisi de yapabilir, biyo okumalar yaparak sağlık hizmeti sağlayıcılarına yardımcı olurum" dedi.

Şirket, Grace'in beta sürümünün Ağustos ayına kadar seri olarak üretileceğini belirtirken, gelecek yıl Hong Kong, Çin, Japonya ve Kore gibi yerlerde tam olarak faaliyete geçirmeyi planladıklarını bildirdi.

Konu ile ilgili konuşan Hawaii Üniversitesi'nden iletişim profesörü Kim Min-Sun, Grace’in piyasaya sürülmesinin, corona virüsün küresel etkisinin insansı robotlara olan ihtiyacı acil hale getirmesiyle geldiğini söyledi.

Covid-19 karantinaları sırasında evde mahsur kalan birçok insanın zihinsel durumunun olumsuz düşüncelerden etkilendiğini belirten Kim Min-Sun, "Bu sosyal robotlardan kişisel alanlara konuşlandırarak yardım alınabilirse, kesinlikle toplum üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır" dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com