• Reklam

Bu Gece, Jüpiter Ve Satürn Birleşecek

397 yıl sonra ilk kez, Jüpiter ve Satürn bu gece büyük birleşmelerini gerçekleştirip, tek bir yıldız gibi parlayacaklar. 16 Temmuz 1623 tarihinden beri yaşanmayan bu sıradışı durum, tüm Kuzey Yarım Küre'den çıplak gözle izlenebilecek.

Reklam
Bu Gece, Jüpiter Ve Satürn Birleşecek
21 Aralık 2020 - 17:17
  • Reklam

"Jüpiter ve Satürn bu gece 397 yıl sonra ilk kez "sıra dışı bir şekilde" birbirine yaklaşacak

NASA, Kuzey Yarım Küre'de iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini söyledi

Jüpiter ve Satürn, bu gece 'büyük birleşme' olarak bilinen buluşmayla gökyüzünde 'tek bir yıldız' gibi parlayacak. İki gezegenin sıra dışı biçimde yakınlaşması, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

Sputnik Türkçe'nin aktardığı habere göre, iki gaz devi gezegenin 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması, bu gece yaşanacak. Jüpiter ve Satürn'ün bu yılki 'büyük birleşmede' sıra dışı biçimde yakınlaşacakları; bunun, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

Avustralya'da Monash Üniversitesinde görevli gökbilimci Michael Brown, Washington Post'a yaptığı açıklamada, Jüpiter'in Güneş'in çevresindeki turunu 12, Satürn'ün ise yaklaşık 30 yılda tamamladığını, iki gezegenin turlarını farklı eğime sahip yörüngelerde attığını, dolayısıyla bu denli yakınlaşmalarına nadiren rastlandığını söyledi.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kuzey Yarım Küre'de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık'ta, iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı."

Kaynak: t24.com.tr


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com