• Reklam

Bulduğu Gök Taşını 180 Bin Dolara ABD'ye Sattı

Çiftçi Mutlu Yılmaz, 2 sene önce Çorum'un Alaca ilçesindeki tarlasında bir gök taşı buldu. Uyanık çiftçi, 68 kilo ağırlığındaki gök taşına, tam 180 bin dolar ödemeyi kabul eden bir Amerikalı ile anlaştı.

Reklam
Bulduğu Gök Taşını 180 Bin Dolara ABD'ye Sattı
04 Mart 2021 - 11:43
  • Reklam
Çorum'un Alaca ilçesinde Gerdekkaya köyünde çiftçilik yapan Mutlu Yılmaz, 2019 yılında tarlasında oldukça büyük bir taş gördü. Komşularının da yardımıyla taşı evine götüren Yılmaz, gri renkte ve 68 kilo olan taşın değerli olabileceğini düşündü. Taştan aldığı bir parçayı incelenmesi için ABD'deki bir üniversiteye ulaştırdı.

Taşın, bir gök taşı olduğu ortaya çıktı. Üniversite'den gelen raporda, dünya literatürüne köyün adı 'Gerdekkaya' ismiyle giren gök taşında, 12 adet element bulunduğu ve Türkiye'nin de en büyük üçüncü gök taşı olduğu belirtildi.

Bölgede duyulan göktaşı insanların ilgi odağı olunca, 1.5 ay süreyle Çorum Müzesi'nde sergilendi. Yaklaşık 4 bin kişi gök taşını ziyaret etti. Bu sırada Mutlu Yılmaz da  gök taşını satılığa çıkardı.

2 yıl boyunca gelen teklifleri beğenmeyerek kabul etmedi. Fakat en sonunda Amerika'da bir alıcı, Yılmaz'a 4 bin yıllık gök taşı için 180 bin dolar teklif edince, satış için anlaştılar. Gök taşının Amerika'ya gönderildikten sonra yapılacak analiz sonuçlarına göre satış işleminin tamamlanacağı belirtildi.

Yılmaz, resmi yollardan taşı yurtdışına çıkarmanın yollarını araştırıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com