Büyük Okyanus’u yüzerek geçme denemesi

Büyük Okyanus'u yüzerek geçme denemesi

Her gün sekiz saat yüzecek, yeryüzünün en büyük su kütlesini altı ayda aşacak. Atlas Okyanusu'nu yüzerek geçen ilk insan olan Lecomte'un amacı, iklim değişikliğine dikkat çekmek.

05 Haziran 2018 - 12:05 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 05:19

Fransız yüzücü Ben Lecomte, Büyük Okyanus'u (Pasifik Okyanusu) yüzerek geçen ilk insan olma amacıyla Japonya'dan yüzmeye başladı.51 yaşındaki Lecomte, günde sekiz saat yüzerek altı aydan uzun bir süre içinde ABD'nin batı kıyısına ulaşmayı hedefliyor.Ben Lecomte, yol boyunca köpek balıkları, fırtınalar, denizanası sürüleri ve sıcaklığı aşırı derecede düşen deniz suyu gibi tehlikelerle karşılaşacak.

Lecomte rekor denemesiyle iklim değişikliği konusundaki farkındalığı arttırmayı amaçlıyor ve 9 bin kilometrelik güzergah boyunca kendisine bir biliminsanları ekibi de eşlik edecek.Uzmanlar okyanustaki plastik birikintisini, aşırı egzersizin kalp üzerindeki etkilerini ve Fukuşime Nüklear Santrali faciasının okyanusu nasıl etkilediğini araştıracak.Psikolojik hazırlıkABD'de yaşayan Lecomte her gün açık denizde saatlerce yüzerek rekor denemesine hazırlandı. Ayrıca bazı psikolojik çalışmalarda da bulundu.

Lecomte, Psikolojik boyutu fiziksel boyutundan çok daha önemli. Hep pozitif düşündüğünüzden emin olmalısınız. Aklınızı meşgul edecek bir şey yoksa bir kısır döngüye giriyorsunuz ve işte orada sorun başlıyor dedi.Rekor denemesi için yapılan hazırlıklar altı yıl sürdü ancak Lecomte bu denemeyi çok daha uzun süredir planlıyordu.'Bir daha asla' demiştiLecomte 1998'de Atlantik Okyanusunu 73 günde 6,400 kilometre boyunca yüzerek bunu başaraan ilk insan olmuştu. Lecomte'un Fransa kıyılarına ulaştığındaki ilk sözleri Bir daha asla olmuştu ama kısa süre sonra yeni bir rekor denemesinin hazırlıklarını yapmaya başladı.

Lecomte Fikrimi değiştirmem uzun sürmedi. Üç ya da dört ay sonra bir sonraki maceramı düşünmeye başlamıştım dedi.Lecomte'ın rekor denemesi boyunca günlük rutini hep aynı kalacak. Sekiz saat boyunca yüzecek ve sonra tekneye çıkacak, yemek yiyecek ve dinlenecek.Enerji seviyesini yüksek tutmak için günde sekiz bin kalori tüketmesi gerekecek.Tekne küresel yer belirleme cihazıyla takip edilecek ve rekor denemesi Lecomte'un internet sitesinden izlenebilecek. BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seren Fosforoğlu-İbrahim Öztürk boşandı
Seren Fosforoğlu-İbrahim Öztürk boşandı
'Bir Zamanlar Çukurova'da sürpriz! İşte Fekeli'nin aşkı
'Bir Zamanlar Çukurova'da sürpriz! İşte Fekeli'nin aşkı