Büyükelçi Kılıç’tan Washington Post’a Makale

Büyükelçi Kılıç'tan Washington Post'a Makale

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç son günlerde Türkiye ile ABD arasında yaşanan soruna ilişkin bir makale yazdı. Makale dün Washington Post'ta yayınlandı.

08 Ağustos 2018 - 11:38

 “Papazın durumu, ve Diğerleri” başlıklı makalede "Türkiye, hukukun üstünlüğünü ve güç ayrımını sağlayan ve dini ifade özgürlüğünü destekleyen bir demokrasiye sahip olduğunu" belirten Büyükelçi Serdar Kılıç "Türkiye'deki 18 gayrimüslim toplumdan temsilciler, hükümet müdahalesi olmaksızın dinlerini özgürce yaşadığını" ifade etti.

"Son seçimlerde, %86.2 katılımla oy kullanıldığını" aktaran Büyükelçi Kılıç "Tüm taraflar sonuçları kabul etti ve uluslararası gözlemciler seçimlerin serbest ve adil bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Bunlar bir demokrasinin işaretleridir." dedi.

Papaz Andrew Brunson'un tutukluluğuna da değinen Serdar Kılıç yazısına şöyle devam etti: "Papaz Andrew Brunson dini faaliyetleri nedeniyle yargılanmadı. Ona karşı yapılan iddialar yasal soruşturma gerektiriyor. Kimse duruşmasının sonucuna ön yargılı davranamaz. Davasına sadece bağımsız ve yetkili bir mahkeme yetkilisi karar verebilir."  

Yazısında Fethullah Gülen ile ilgili  “din adamı” ya da “siyasi figür" olmadığına değinen Büyükelçi ” 15 Temmuz 2016'daki Fethullah Gülen'in itaatkarı olan darbeciler, bir çok yeri bombaladı ve 251 masum insanı öldürdü. Bu adam Türk halkına göre, Pennsylvania'da serbestçe hareket edebiliyor." dedi.

Türkiye ve ABD, ikili ilişkilerinde en zor zamanlardan birini yaşadığını belirten Büyükelçi Kılıç, "Görüşler farklı olsa da ortak noktada buluşmak gerekir. Türkiye, ortak güvenlik çıkarları elde etmek ve NATO değerlerini korumak için kararlı bir müttefik olarak kalmaya devam edecektir." şeklinde yazdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'