California TI: Yarım beyinle yaşam devam ediyor

California TI: Yarım beyinle yaşam devam ediyor

California Teknoloji Enstitüsü'nden nörologlar, yaptıkları araştırmalar sonucunda ameliyatla beyninin yarısı alınan insanların normal bir yaşam sürdürdüğünü açıkladı.

22 Kasım 2019 - 05:38


Science Alert sitesi California Teknoloji Enstitüsünden nöroloji uzmanlarının araştırmasını yayınladı. Beyinlerinin yarısı alınan insanların normal bir yaşam sürebildikleri aktarılan araştırmada çocukluklarında normal ilaçlarla tedavi edilemeyen şiddetli epilepsi geçiren ve kurtarılmaları için beyinlerinin yarısı alınan 6 hastanın manyetik rezonans tomografisini (MR) çekti.
Araştırmacılar, daha sonra hasta kişilerin MR sonuçlarını sağlıklı insanlara çekilmiş olan tomografi sonuçları ile karşılaştırdı. Çalışmanın sonuçları, bir yarım küresi eksik olan insanlarda beynin aktivitesinin, tüm beynin aktivitesi ile büyük bir benzerlik gösterdiğini ortaya koydu. Bunu kanıtlayan şey ise, tek yarım küredeki nöron ağlarının arasındaki istikrarlı bağlar oldu. Söz konusu bağların tek yarım kürenin eksikliğini kısmen telafi ettiği ve hastanın bilişsel yeteneklerini desteklediği ispat edildi.
Araştırmayı yapan ekibin başkanı California Teknoloji Enstitüsünden nörolog Dorit Kliemann, "Ortak yetenekleri hala beyin dokusunun yarısı eksik oldukları göz önüne alındığında oldukça yüksek düzeyde çalışıyor." dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr
Gigi Hadid posts sentimental Instagram from childh
Gigi Hadid posts sentimental Instagram from childh