Canan Dağdeviren'den Sütyen Buluşu

Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletindeki M.I.T'te çalışmalarını sürdüren Türk bilim kadını Canan Dağdeviren şimdi de meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi.

Reklam
Canan Dağdeviren'den Sütyen Buluşu
12 Eylül 2019 - 10:11
Reklam

Dünyaca ünlü bilim kadını Dr. Canan Dağdeviren'in en son yeniliği kanser hücrelerini erken evrelerde tespit edebilen elektrikli sütyen geliştirdi.  Canan Dağdeviren bu buluşunu Sivas'ta katıldığı bir toplantıda açıkladı.

Massachusetts Institute of Technology çalışmalarını sürdüren Dağdeviren, kalp yetmezliği sonucu hayata veda eden dedesinin ölümünü öğrendiğinde kalp hastaları için bir şey yapmaya kendine söz verdi. Piezoelektrik aletleri kullanarak kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat eden Dr. Dağdeviren, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılı nedeniyle memleketi Sivas’ın İmranlı ilçesinde katıldığı bir söyleşide meme kanserinde erken teşhis yapan elektronik sütyeni duyurdu.

Dr. Dağdeviren, “Şu an üzerinde çalıştığımız projemiz olan elektronik sütyeni önümüzdeki yılın başında tamamlayacağımızı düşünüyorum. 5 yıl önce teyzemi 50 yaşındayken meme kanserinden kaybettik. Ona söz vermiştim. Meme kanserinde erken teşhis yapabilen bir platform yapıyoruz” diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam