Canan Dağdeviren, THY’nin Kitabında

Canan Dağdeviren, THY'nin Kitabında

Dünyaca ünlü Türk fizikçi Canan Dağdeviren THY'nin hazırladığı ‘İlham Veren Güçlü Kadınlar’ kitabında yer aldı.

26 Mart 2019 - 01:05

Canan Dağdeviren sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta, "Türk Hava Yolları tarafından hazırlanan ‘İlham Veren Güçlü Kadınlar’ kitabını uçağa binmeden Önce aldım. Personel İşleri Müdürü, Neşe Hanım’a özel teşekkürler. Bir memleket turnesinin daha sonuna geldim; Yunus Emre’nin dediği gibi “Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.” dedi.

Dağdeviren, 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik mühendisliğinden mezun olduktan sonra 2009’da Sabancı üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında ise -pek çok Türk bilim insanı gibi- çalışmalarına ve eğitimine Amerika’da devam etme kararı aldı.

MIT'de çalışmalarını sürdüren Dr. Canan Dağdeviren, geçtiğimiz yıl dünyanın bir başka seçkin üniversitesi olan Harvard’dan da teklif aldı. Dağdeviren, en yüksek oy ile Harvard Üniversitesi'nin genç akademi üyesi seçilen ve Harvard üye kulübünün tarihinde seçilmiş ilk Türk bilim insanı olan kişi olma gururunu hem yaşadı hem de yaşattı.

Bu başarının yanında Dr. Dağdeviren, MIT Technology Review Dergisi’nin geçen yıl derlediği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” ile Forbes Dergisi’nin “30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” listelerinde de yer almıştı. Dr. Dağdeviren, Harvard Society of Fellows (Harvard Üye Kulübü)’dan tam puan alarak aralarına katılan sayılı üyelerden biri.

Bilmeyenler için, 1933 yılında kurulan Harvard üye kulübü, kariyerlerinin başında Harvard Üniversitesi tarafından olağanüstü akademik potansiyelleri nedeniyle seçilen kişilerin oluşturduğu bir topluluk. Toplulukta bulunan üyelerin bireysel gelişimlerini ve entelektüel işbirliklerini arttırmak için önemli akademik ve entelektüel fırsatlardan yararlanmasını sağlamak ise öncelikli amaçları.

Dr. Dağdeviren’in kariyeri sadece eğitim anlamında  başarılarla dolu değil. Bunun yanında birçok önemli buluşa da imza atmış kendisi.

En önemli buluşu ise hiç şüphesiz kalp yetmezliği çekenler için tasarladığı giyilebilir kalp pili.

Kalp pili konusunda yaptığı çalışmaların temelinde de oldukça duygusal bir hikaye yatıyor.

Dedesi, 28 yaşında iken kalp yetmezliği nedeniyle ölen ve bu nedenle dedesini hiç tanıyamayan Dağdeviren, dedesinin yaşına gelmeden önce bu rahatsızlığa bir çözüm bulacağına dair kendi kendisine söz vermiş.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salad recalled over E.coli fears
Salad recalled over E.coli fears
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan