• Reklam

Çavuşoğlu'ndan Pompeo'ya Rest

NATO reformunun ele alınması gereken dışişleri bakanları toplantısına katılan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya rest çekti. Haber Politico gazetesinde yayınlandı. ABD'li bakanın Ankara'yı Akdeniz'de gerilim çıkarmak ve Rusya'ya hediye vermekle suçladığını belirtti. Çavuşoğlu da ABD'ye Yunanistan'ın tarafını tutmak, AB'yi Ankara'ya karşı örgütlemek gibi bir dizi suçlama yöneltti.

Reklam
Çavuşoğlu'ndan Pompeo'ya Rest
02 Aralık 2020 - 22:26
  • Reklam
İttifak üyesi 30 ülkeye gönderilen ve Türkiye'nin tepkisini çekmesi beklenen NATO reformu taslağının dün Brüksel'deki dışişleri bakanları toplantısında ele alınması sırasında ABD ile Türkiye arasında 'kavga' çıktığı belirtildi. 

Politico sitesine göre, video konferans yoluyla düzenlenen NATO toplantısı, rapor üzerinden ABD ile Türkiye arasında 'söz düellosuna' sahne oldu.

Pompeo ne dedi?
Haberde 3 Kasım seçimini kaybeden ve 20 Ocak'ta Beyaz Saray'ı terk etmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, 'Ankara'yı NATO ilkelerini çiğnemek, ittifakın birlik beraberliğine zarar vermek, Akdeniz'de müttefiklerle gerilim çıkarmak ve Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemleri alarak Kremlin'e hediye vermekle' suçladığı belirtildi.Çavuşoğlu ne karşılık verdi?
Buna karşılık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo'yu, 'Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye'ye karşı birlikte harekete geçmeye zorlamak, bölgesel ihtilaflarda körü körüne Yunanistan'ın tarafını tutmak ve Ankara'ya ABD yapımı Patriot hava savunma sistemleri satmaya yanaşmamakla' suçladı. 

'Türkiye IŞİD'le savaşırken ABD'nin Suriye'deki Kürt terör örgütünü desteklediğini' dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'ın kazandığı Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili 'ABD ve Fransa'nın Ermenistan'ı destekleyerek çatışmaları daha kötü hale getirdiğini' söyledi. 


Fransa ile Yunanistan, ABD'ye destek çıktı
Habere göre bir dizi müttefik Pompeo'ya destek verip Türkiye'yi eleştirdi. 

Ankara'nın tavrını kınayan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 'Türkiye Rusya'nın saldırgan müdahaleciliğine öykündüğü müddetçe ittifak içinde uyuma erişmenin mümkün olamayacağını' iddia etti.

Çavuşoğlu'nun ABD'yi 'Doğu Akdeniz'deki ihtilaflarda Yunanistan lehine maksimalist pozisyon almakla' suçlamasına, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Yunan pozisyonu maksimalist ise uluslararası hukuk da öyle" diyerek karşılık verdi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com