• Reklam

Çavuşoğlu, Pompeo ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Görüşmede Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konuları ele alındı.

Reklam
Reklam
Çavuşoğlu, Pompeo ile Görüştü
15 Eylül 2020 - 10:05
Reklam

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede Çavuşoğlu'nun Amerika'lı mevkidaşı ile Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularını ele aldığı açıklandı.

Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’deki gerilime diplomasi yoluyla çözüm bulunması gerektiğini belirterek “Türkiye’nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor” demişti.

Pompeo ayrıca bölgedeki güvenlik iş birliğini güçlendirme çabaları kapsamında Güney Kıbrıs'ta yeni bir eğitim merkezi kurulacağını da duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı, 12 Eylül 2020 tarihinde GKRY ile Amerika arasında imzalanan ve GKRY’de “Kara, Açık Denizler ve Liman Güvenliği Merkezi” kurulmasını öngören mutabakat muhtırasıyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu mutabakatın Kıbrıs Türk tarafını yok saydığı, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyeceği ve Kıbrıs meselesinin çözümüne de zarar vereceği vurgulanmıştı.

Amerika, son dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırmış ve Rum tarafını askeri eğitim programına (IMET) dahil etmişti.

Son olarak Amerika ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında adada ‘Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Eğitim Merkezi’ kurulması kararı alınmıştı.

Anlaşmaya göre Amerika; Rumlara sınır, liman ve gümrük güvenliği konusunda teknik destek için eğitimler verecek, bölgede güvenlik platformları kuracak, ekipman desteği sağlayacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com