Cenazede Dolandırıcılık

Cenazede Dolandırıcılık

ABDPOST.COM editörlerinden Esra Öziskender başından geçen bir dolandırıcılık hikayesini paylaştı. Öziskender babasının cenaze namazı sırasında yanlarına gelen bir dolandırıcı ile diyalogu böyle anlattı.

30 Mayıs 2018 - 17:12

2 Nisan 2018 günü canım babamı, biricik babıskomu, efsanemi, hayattaki en büyük desteğimi kaybettim maalesef. Canım babacığımın mekanı cennet olsun, nurlar içinde uyusun inşallah. Kalbimde yeri her zaman çok özel ve saklı kalacak ve varlığı yaşamım boyunca hep benimle birlikte olacak. Babasını kaybeden herkes benim duygularımı anlayacaktır. O yüzden burda çok fazla hissettiklerimin detayına girmek istemiyorum. Tabiki çok üzgünüm ama onunla uzunca yıllar geçirme şansına sahip olduğum için de çok mutluyum. Babasını hiç göremeyen, tanıyamayan, baba kokusunu alamayan birçok çocuk var. Şehit çocukları var. Babasını küçük yaşta kaybedip baba özlemi ile büyüyenler var. O nedenle ben gene de kendimi şanslı addediyorum. Tabiki biraz daha yaşasaydı, biraz daha çok beraberce vakit geçirebilseydik çok isterdim ama maalesef bazı şeyler elimizde değil, doğum ve ölüm tarihlerimiz Allah tarafından çok önceden yazılmış, değiştirmek mümkün değil. Babacığım çekmedi, çektirmedi, güzel bir şekilde sevdiklerinin kollarında vefat etti, çok sevilen ve çok iyi bir insandı Allah da onu güzel bir ölümle taçlandırdı. Cenazemize ve evimize Türkiye’nin dört bir yanındaki dostlarımız, akrabalarımız ve tüm sevenlerimiz geldiler ve bizi çok mutlu ettiler. 15-20 yıldır görmediğimiz akrabalarımızı ve arkadaşlarımızı gördük. Okul arkadaşlarım, eski iş arkadaşlarım ve çocukluk arkadaşlarım geldiler. Sağolsunlar, varolsunlar. Tüm sevenlerimize ve bizlere, hepimize sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Bu yazımda babacığımın cenazesi sırasında, yani en kötü günümüzde yaşadığımız ama sonradan farkına vardığımız bir dolandırıcılığı anlatıp bütün yetkilileri ve vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Maalesef ne yazık ki dolandırıcılar, insanların en acılı günlerinde bile vicdanen acı hissetmiyorlar.

Babamın cenaze namazı 4 Nisan 2018 günü evimize en yakın cami olan İstanbul – Levent’teki Afet Yolal Camii’nda kılındı (Levent Mahallesi, Sumbul Sokağı No:12, 34330 Beşiktaş/İstanbul.) Cami avlusunda çelenkler ve çeşitli yardım kuruluşlarının, vakıf ve derneklerin bağış masaları ve görevlileri vardı. Gelen çelenkler avlunun sağ tarafında bu kuruluşlara yardım ve bağış yapanların isimlerinin olduğu çelenkler de avlunun sol tarafında dizilmişlerdi.

Bir ara cep telefonumu bir erkek akrabama verip çelenklerin resmini çekmesini istedim ki böylece çiçek gönderenleri sonradan bilelim diye. İşte tam o sırada yanımıza tanımadığımız bir adam yanaştı ve kendisinin ve iki arkadaşının, dört kişilik bir ekip olarak çelenklerdeki isimlerin hepsinin listesini çıkardıklarını ve istersek çelenkleri mezarlığa kadar taşıyabileceklerini söyledi. Esmer, uzun boylu, iri yapılı, bıyıklı bir adamdı. Böyle birşeyi hiç beklemiyorduk, kısa bir şaşkınlık geçirdik, daha sonra bize uzattığı listeyi alıp tam teşekkür edecektik ki bahşiş istediğini söyledi. Tam o sırada cenaze namazı başlamıştı. Neden bahşiş istediğini sorduk. Çelenkleri taşıyabileceklerini ve isimleri tek tek yazmak için uğraştıklarını söyledi. Çelenklerin taşınmasını istemediğimizi ve mezarlığa götürmeyeceğimizi söyledik. Ancak bu sefer de isimleri yazdıklarını, bunun için de bahşiş istediklerini söyledi. Biz kendi açımızla uğraşırken, adamı bir türlü başımızdan atamıyorduk. En sonunda ben yanımdaki akrabama ver bahşiş de gitsin dedim. Kaç para istiyorsunuz diye sorduk bizden tamı tamıma 400 TL istedi, dört kişilermiş, adam başına 100 TL. Şaşkınlıktan küçük dilimizi yutacaktık. Ben babamın açısına mı üzüleyim, adamla mı uğrasayım şaşırıp kalmıştım. Sırf başımızdan gitsin diye yanımdaki akrabam 100 TL verdi ve adamı defettik.

Cenazeden sonra eve gelince öğrendik ki ailemizden iki erkekten daha para almışlar. Birinden 100 TL, diğerinden 170 TL. Her birinin eline de gene bir liste tutuşturmuşlar. Evde elimizde üç ayrı çelenk gönderenlerin listesi vardı.

Yani çelenk gönderenlerin isim listesi bize toplam 370 TL’ye patlamış oldu. Yazıktır, günahtır, hem de çok günahtır. O para ile biz bir bağış yapsak ihtiyacı olan biri faydalanabilirdi. Bu dolandırıcıların elinde bu paraların nereye gittiği belli değil. En acılı günümüzde adamları başımızdan defetmeye uğraşırken ne verdiğimiz parayı gözümüz gördü ne de ne dediklerini tam olarak anlayabildik. Bu dolandırıcılar insanların en zayıf anlarını kollayıp işte böyle namussuzca para kazanabiliyorlar. Çok yazık, gerçekten çok yazık, ülkemdeki masum vatandaşlar bu derece gözü dönmüş dolandırıcıları hak etmiyor. Yetkililerin derhal bu konu hakkında işlem yapmaları gerekiyor. Sonradan arkadaşlarımızdan öğrendiğimize göre İstanbul’da bazı semtlerdeki camilerde çok yaygınmış bu durum. Ve de insanlar bunu daha önceden bilseler bile o günün üzüntüsünden dolandırıldıkları akıllarına bile gelmiyormuş.

Ancak bu tip dolandırıcılıkları yüz üstüne çıkarıp ne kadar çok insana yayarsak o kadar çok bilinçlenme sağlamış oluruz. Cenaze sahipleri kendi açılarından bunu düşünemezler ancak cenazeye katılanlardan herhangi biri veya cami görevlileri mutlaka cenaze sahiplerini uyarmalıdır. Aslında bu durumu önceden bilenler varmış ama tabi o günün telaş ve üzüntüsünden bizleri uyarmayı unutmaları çok normal. Bir de insan başkasının başına gelen birşeyin kendi başına da gelebileceği ihtimalini önceden düşünemiyor. İnşallah bu vicdansız insanlar da en kısa zamanda hak ettikleri cezayı çekerler.

Hepinize sevdiklerinizle sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum. Allah hepimizi hep iyilerle karşılaştırsın.

Esra Öziskender

İnsan Kaynakları Uzmanı / Danışman / Gazeteci – yazar 

HRLink Consulting, Inc.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TLC slammed for 'tone deaf' new reality show: 'Thi
TLC slammed for 'tone deaf' new reality show: 'Thi
Hayley Kiyoko talks journey to self-acceptance: 'I
Hayley Kiyoko talks journey to self-acceptance: 'I