Chicago’da Burs Kazanan Tek Türk: Ezgi Takmaz

Chicago'da Burs Kazanan Tek Türk: Ezgi Takmaz

Amerika Birleşik Devletleri'nin eğitim alanında en prestijli ödüllerinden biri olan ve Chicago Cities International Vakfı tarafından verilen eğitim bursunu Türk öğrenci Ezgi Takmaz da hak kazandı.

05 Aralık 2018 - 05:44 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 06:40

Her yıl Chicago bölgesinde en iyi derece yapan ilk 10 öğrenciye verilen burs töreni geleneksel Chicago Diplomatlar galasında yapıldı. Vakıf her yıl en iyi notu olan 10 öğrenciye ödül veriyor.  Tarsuslu Ezgi Takmaz 3,5 not ortalamasıyla burs alacak 10 kişi arasına girdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ne 4 yıl önce gelen Ezgi Takmaz ABDPOST.COM'dan Feride Çetiner'e Amerika'ya gelişini ve hayallerini anlattı.

YORGAN BULAMADIM MONTUMLA UYUDUM

İlk geldiğinde çok sıkıntılar yaşadığını ifade eden Ezgi Takmaz "Kimseyi tanımıyorum bilmiyorum. Dilini dahi düzgün konuşamıyorum. Wisconsin Dells e gittim tesadüfen airportta oraya giden bir firmayla karşılaştım benden hiç unutmuyorum $80 aldı ki çok yüksek. Daha sonra öğrendim 15-20 dolara gidiliyormuş. Burada ev konusunda şansızlıklar çok yaşadım. Allah rahmet eylesin bir Günsel teyzemiz vardı o açtı evin kapısını bana hakkını ödeyemem. Geçen yıl kaybettik. Şuan yine Günsel teyzemizin akrabası olan Nalan ablanın yanında kalıyorum sağ olsun. Amerika'da böyle insanları bulmak kolay değil. Chicago'da bulduğum kalacak yerde  maddi sıkıntıdan dolayı yorgan bulamadığım için montumla, olan  kıyafetlerimi üstüme atarak uyuduğumu biliyorum." diyerek anlattı.

Orta halli esnaf babanın 2 çocuğundan biri olan Ezgi Takmaz 27 yaşında. Abisi Türkiye'de fizyoterapist olarak çalışırken, kendisi Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini okudu. Buradan University of Illinois at Chicago'da Enerji Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi olan Takmaz, ilk dönem öğrencisi. 

EN BÜYÜK DESTEĞİM AİLEM

Küçük bir esnaf olan babasının orta halli gelirine rağmen kendisi için her türlü imkanı sunduğunu aktaran Takmaz "Benim en büyük desteğim ailem oldu. Türkiye şartlarında orta gelirli olmamıza rağmen babam eğitimim için her şeyi yaptı. Hedefim bu Üniversiteydi borç alarak beni buraya gönderdi." dedi.

YEŞİL BİNA TEKNOLOJİSİ ÜZERİNE KENDİNİ GELİŞTİRİYOR

Hedefini anlatırken yeni teknolojileri yakından takip ettiğini belirten Ezgi Takmaz "Kendimi Green Building sektöründe geliştirmek ve mezun olduktan sonra ülkeme enerji kaynakları ve üretimi konusunda UIC de ki tecrübelerimle destek vermek istiyorum." şeklinde konuştu.

2018/12/2018-12-05-06-34-52.jpg
2018/12/2018-12-05-06-34-58.jpg
2018/12/2018-12-05-06-36-53.jpg

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
8 dead, 10 hospitalized in Ukrainian hotel fire
8 dead, 10 hospitalized in Ukrainian hotel fire
North Korea launch unlikely to break stalemate
North Korea launch unlikely to break stalemate