• Reklam

Chicago Konsolosu Umut Acar Ankara'ya Atandı

2015 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletine bağlı Chicago'da Türkiye Başkonsolosluğu görevini yürüten Umut Acar Ankara'ya Dışişleri Bakanlığı bünyesine atandı.

Reklam
Chicago Konsolosu Umut Acar Ankara'ya Atandı
15 Eylül 2019 - 21:21
Reklam
Reklam

Göreve geldiği günden beri, Chicago'da gerek iş dünyası ile gerekse bölgede yaşayan Türkler ile diyaloglarını güçlendiren, Umut Acar'ın Amerika'daki görev süresi sona erdi. Başkonsolos Acar bir veda metni yayınlayarak önümüzdeki günlerde Türkiye'ye döneceğini belirtti.

Başkonsolos Umut Acar’ın veda mesajında :

“Değerli vatandaşlarımız, soydaşlarımız, sevgili dostlar,

1 Ekim 2015 tarihinden bu yana büyük bir onurla yürüttüğüm T.C. Şikago Başkonsolosluğu görevimin sonunda sizlere veda ederek, Ankara’ya dönüyorum.

Geride bıraktığımız 4 yıl içerisinde, sizlere, ülkemizin köklü devlet geleneğine yakışır, çözüm odaklı, süratli ve kaliteli konsolosluk hizmetleri sunmak için mesai arkadaşlarımla birlikte huzurlarınızda olduk. Her daim erişilebilir, kapıları açık, güler yüzlü hizmet sunulan ve insanımızın kendisini güvende ve huzurlu hissedebileceği bir dış temsilcilik olmayı amaçladık. Bir nebze olsun başarabildiysek, bir vatandaşımızın veya soydaşımızın ihtiyaç duyduğu anda yanında olabildiysek, bu bizler için en büyük mutluluktur.

Görev sürem içerisinde ülkemizden gelen güzel haberlerle gururlandık, zaman zaman da hüzünlendik. 15 Temmuz darbe teşebbüsü gibi tarihimizin en büyük ihanet girişimlerinden birini, sizlerle birlikte, milletimize olan inancımızı bir olsun bile kaybetmeksizin gurbetten takip ettik, demokrasimize destek olduk.

Başta Şikago olmak üzere, ABD Orta Batı bölgesindeki Türk-Amerikan toplumunun yerel makamlar nezdinde daha görünür kılınması, yeni nesillerimize kültürümüzün dilimizin, tarihimizin en güzel şekilde aktarılabilmesi için ele ele vererek, birlikte çalıştık.

Türkiye ile görev bölgemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da artırılması için projeler üretmeye ve köprü olmaya gayret ettik. 2015 yılından bu yana Türkiye-ABD Orta Batı bölgesi arasındaki ticaret hacminin % 20 oranında artmış olması gelecek için hepimizi umutlandırmaktadır.

Görev bölgemizdeki eyalet meclislerine çeşitli guruplarca sunulan, ülkemiz ve tarihimiz aleyhindeki asılsız iddiaları içeren, kötü niyetli siyasi kampanyalara karşı, birlikte mücadele ettik. Gördük ki, siyasi düşüncesi ve dünya görüşü ne olursa olsun, yurtdışında yaşayan Türkler ve soydaşlar olarak, Türkiyemizi ilgilendiren temel meselelerde biraraya gelebilir, tek bir ses olabilirsek, her türlü güçlüğün üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

Göreve başlamadan önce benim için mesleki bir anlam taşıyan Şikago, zaman içinde oğlumun da doğum yeri olması sonucunda artık ailemin bir parçası haline geldi. Bundan böyle nerede olursak olalım, Şikago’yu da, güzel insanları ve anılarıyla birlikte beraberimizde götüreceğiz.

Şikago Başkonsolosluğu görevim sırasında bana ve mesai arkadaşlarıma göstermiş olduğunuz anlayış, saygı ve sevgi için ne kadar teşekkür etsem yetersiz kalacaktır.

Ev hanımı bir anne ile işçi bir babanın evladı olarak, ülkemizin okullarında tahsil hayatını tamamlayan bendenize, Türkiye’yi temsil etme görevinin verilmiş olmasının, büyük Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş Cumhuriyetimizin vatandaşlarına sunduğu fırsat eşitliğinin bir sonucu olduğunun her zaman bilincinde oldum. Bu onuru şahsıma layık gören, mensubu olmaktan her zaman şeref duyduğum Dışişleri Bakanlığımıza ve Sayın Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Her zaman yanımızda duran ve desteğini bizlerden esirgemeyen Vaşington Büyükelçimiz Sayın Serdar Kılıç’a en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Sizlerle çok daha güzel günlerde tekrar biraraya geleceğimize olan inancımla, şimdilik hoşçakalın diyorum. Allaha emanet olun.

İçten sevgi ve saygılarımla." dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com