• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Chicago'nun Tarihi Binasında La ilahe illallah Lafzı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletine bağlı ve en büyük 3. kenti olan Chicago kentinde 1912 yılında inşa edilen Medine adlı binanın dış cephesinde La İlahe İllallah lafzı bulunuyor.

Reklam
Reklam
Chicago'nun Tarihi Binasında La ilahe illallah Lafzı
08 Mayıs 2019 - 17:37 - Güncelleme: 08 Mayıs 2019 - 18:11
Reklam

Şikago’nun merkezindeki Ohio ve Wabash caddelerinin kesiştiği noktada yer alan bu tarihi binanın girişinde 1912 yılından bu yana “La İlahe İllallah” tepesinde ise Medinah (Medine) yazıyor.

1870’lerde New York’da kurulan ve Shriners (Tapınakçılar) isimli Masonik kuruluş tarafından yaptırılan bu binanın tepesindeki kubbe dahil çeşitli kısımlarının AyaSofya’dan esinlendiği söylenir.

Keza “Shriners” tarafından Şikago yakınlarında yaptırılan ve halen golf kulübü olan “Medinah” isimli bu binanın girişinin Aya Sofya’dan esinlendiği çok açık. İçinde “Mekke” isimli bir salon “Hatice” olarak adlandırılan bir de göl var.

Halen “Intercontinental Hotel” olan Şikago merkezindeki bu tepesi kubbeli bina da 1920’lerde Shriners tarafından Kulüp binası olarak yaptırılmış. Bina üzerinde antik Mezopotamya ve Pers dönemlerini anlatan rölyefler var.

1870’te New York’ta kurulan “Shriners” (Tapınakçılar) başlarına fes takıyor. Simgeleri kılıç, hilal ve ay yıldızlı bir amblem. Amblemde “Robur et Furor” (Güç ve Hiddet) ifadesi de var.

Tapınakçıların kurucularından Billy Florence’ın Fransa’da katıldığı bir Arap diplomatın davetinden çok etkilendiği söylenir. Sembolizm oradan demek ki. Tapınakçılar New York’a “Mekke”, Chicago’ya ise “Medine” diyorlar. Yönetim kurulu : Imperial Divan

Paylaşım Umut Acar 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam