CIA Başkan Adayı Çekilebilir

CIA Başkan Adayı Çekilebilir

Başkan Donald Trump’ın CIA başkan adayı Gina Haspel’in geri çekilmek istediği belirtiliyor. Haspel’in çekilmek isteme nedeninin sorgulama programındaki rolü olduğunu kaydetti. Aynı kaynaklar durumun Beyaz Saray’da kaygı yarattığını belirtiyor.

07 Mayıs 2018 - 00:53

Haspel’in adaylıktan çekilmek istediği haberi ilk olarak Washington Post gazetesi tarafından verilmişti. Habere göre Haspel, sorgulama programındaki geçmişini görüşmek üzere Cuma günü Beyaz Saray’a çağırılmıştı. CIA’in sorgulama programı işkence olarak kabul edilen waterboarding tekniğini de içeriyor.

Washington Post’a konuşan yetkililere göre Haspel Çarşamba günü yapılması planlanan sert sorgulamadan kaçınmak ve CIA’i korumak için geri çekilmek istiyor.

Gazeteye göre Beyaz Saray yasama direktörü Marc Short ve sözcü Sarah Sanders, Haspel’i ikna etmek için CIA’in Langley’deki merkezine gitti ve burada birkaç saat boyunca kaldı.

Washington Post’a göre ancak Cumartesi günü öğleden sonra Beyaz Saray Haspel’in çekilmeyeceği güvencesini verdi. Trump, geçen ay Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo’nun yerine Haspel’ı CIA başkanlığı için önermişti. Haspel görevi kabul ederse CIA’in ilk kadın başkanı olacak.

Haspel’i adaylıktan uzak durmaya zorlayan ise yurt dışındaki gizli hapishanelerde El Kaide şüphelilerini işkence olarak nitelendirilen tekniklerle sorgulamak için kullanılan eski bir program.

Programı başlatan 11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından eski başkan George W. Bush olmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Musaf Kızılkaya Yazdı Yasarı Tiyatrosu
Musaf Kızılkaya Yazdı Yasarı Tiyatrosu
More than 200 million facing cold blast this week
More than 200 million facing cold blast this week