• Reklam
Reklam

Çıdam Yücel'den Beden Dilinin Püf Noktaları

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde beden dili eğitmeni olarak çalışan Çıdam Yücel, ABDPOST.COM'a beden dili ile ilgili püf noktalarını anlattı. Yücel, "Herkesin merak ettiği kısım yalanı anlamak ve flört edeni nasıl anlarım kısmı oluyor." dedi.

Reklam
Çıdam Yücel'den Beden Dilinin Püf Noktaları
06 Aralık 2020 - 20:55 - Güncelleme: 06 Aralık 2020 - 21:43
  • Reklam
2017'den beri eğitim verdiğini dile getiren Çıdam Yücel, "Eğitimlerde yüz mimiklerinden tutun, bedeninizin duruşu, ellerinizin, ayaklarınızın konumu, bakışlarınız gibi çok detaylı bir analiz yapma becerisi kazanıyorsunuz.
Eğitimin bir bölümünde yalan söyleyeni nasıl anlarım kısmı var! Buradan öğrenilen bilgilerle yalanı anlamak açısından büyük bir farkındalık oluyor. İnsanların günümüzde en çok ilgilendiği kısım bu." diye konuştu.

EŞİM YALAN SÖYLÜYOR MU?

"Eğitime katılanlar acaba kandırılıyor muyum? Müşterim, eşim, sevgilim yalan söylüyor mu? sorularına cevap arıyor." diyen Yücel "Eğitim sürecine katılanların büyük kısmı bu kaygıları yaşıyor. Bir an önce bu konuya geçmek istiyorlar." dedi.

FLÖRT KISMI DA ÇOK SORULANLAR ARASINDA...
 
Eğitmen Yücel "Bir de flört kısmı var. Erkekleri ve kadınları ayrı analiz ediyoruz.
Örneğin bir kadın bileğinin iç kısmını sürekli size gösterme eğilimindeyse orada bir flört durumunun olabileceğini analiz etmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

BEDEN DİLİ BİLİM DEĞİL AMA...

Beden dilinin bir bilim dalı olmadığını vurgulayan Çıdam Yücel, "Her öğrendiğimiz bu demektir diye yorumlamak doğru olmaz. Ben derste gözlem ve analiz yapmayı öğretmeyi hedefliyorum. Satışçılar politikacılar çok ilgili bu konuya. Derste aynı zamanda bir masada nerede oturmalısınız? Hangi renk ne mesaj verir gibi günlük seçilen kıyafetlerle de analiz yapıyoruz. Yani dersten sonra kimse birbirine aynı gözle bakamıyor." diyerek şöyle sürdürdü:

"2017'den beri Koton, Tesco, Ecorys gibi firmalara kurumsal firmalara eğitim verdim.
Diksiyon eğitimi de veriyorum hem bireysel hem kurumsal. Devlet kurumlarına da yine aynı şekilde. Şu an online eğitimlere ağırlık verdik.  Hem Amerika’dan hem Türkiye’den beden dili uzmanlık sertifikam var." 

ÇIDAM YÜCEL KİMDİR?
Kendi sitesinde yayınladığı özgeçmişi ise şöyle:

"5 Şubat 1986’da Bursa’da doğdum. Canım ailemin 2. çocuğuyum. Hep sorulur, adım nüfusa yanlış yazılmadı. Öz Türkçe, sabır demek. Sokaklarda koşabildiğim, bisiklete binebildiğim, ip atlayabildiğim, ‘yemyeşil’parklarda oynayabildiğim şen şakrak bir çocukluk geçirdim. Okul hayatım biraz uzun… Zira 9 aylıkken kreş serüveni ile başlayan eğitim-öğretim yaşantım, 22 yılın ardından 2008 yılında ancak son buldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği’nden mezun olmadan önce, kaydımı dondurdum ve eğitimime bir süre Amerika Birleşik Devletleri’nde, butik bir kolej olan Rockford College’da devam ettim. Geri dönüşüm buradaki okulu bitirmek içindi ama kariyerime mühendis olarak devam etmek istemediğimin de farkındaydım. Alternatifleri düşünürken, çocukluğumdan beri mikrofona ve mikrofondan çıkan sese olan hayranlığımın üzerine gitmeye karar verdim. Diksiyon eğitimi ile temelden başladığım eğitimime, hocalarımın ve yakın çevremin de teşvikiyle spikerlik-sunuculuk dersleriyle devam ettim. Bu sırada okuldan mezun olmuş ve bir şantiyede çalışmaya başlamıştım. Kariyerimde bir U dönüşü yaparak 1 yıllık şantiye hayatımı noktaladım ve televizyon sektörüne hızlı bir geçiş yaptım. Türkiye’de çok dilde ulusal yayın yapan 6news’ta İngilizce muhabirlik yaparak uzun bir süre özel haberler hazırladım. Muhabirlik yapmaktan çok büyük keyif alırken, bir gün mecburiyetten, yayına yetişemeyen bir spiker arkadaşımın yerine kendimi ekrana çıkmış buldum. O günden itibaren, hem İngilizce hem de Türkçe bültenler sundum. Programlar hazırlayıp, seslendirdim.  Ancak medyadaki dalgalı deniz, bir süre sonra kanalın kapanmasına yol açtı. Birçok milletten meslektaş edindiğim ve her birinden çok şey öğrendiğim 6news benim için unutulmaz anılarla dolu bir okul olarak kaldı.

6news’un ardından Tvem’e geçtim. Yeni kanal, yeni heyecan, taze kan… O hevesle, 3 yıl boyunca -kelimenin tam anlamıyla- gece gündüz çalıştım. Saatlerce yayın yaptım, binlerce sayfa yazı yazdım, sabahlanan montajlar…röportajlar…programlar…uykusuz geceler…tatilsiz haftalar,aylar… Kısacası kendimi çok fazla hırpaladım ve durup düşünmeye başlayınca mutsuzluğumu fark ettim. Kısa bir süre sonra da ana haber spikerliği ve eş zamanlı sürdürdüğüm haber müdürlüğü görevimden istifa ettim. Sonrasında Star Tv ve Tv360’da çeşitli programlarda editör ve program koordinatörü olarak görev yaptım.

Şimdi ise 2011 yılından bu yana aktif olarak yaptığım kongre, konferans ve toplantılarda Türkçe/İngilizce protokol ve etkinlik sunuculuğuna ve kurumsal seslendirme çalışmalarıma devam ediyorum.

Kendimi bildim bileli bir şeyler yazıyorum, aynı anda birden fazla kitap okuyorum. Bilenler bilir, biraz fazla konuşuyorum, kimseyi yargılamadan bana anlatılanları can kulağıyla dinlemeye çalışıyorum. En büyük eleştirmenim ise canım annem.

Çok fazla empati yapıyorum bu yüzden zaman zaman kendimi inanılmaz düşüncelerin içinde bulabiliyorum.  Gülmeyi ve beni güldürenleri çok seviyorum. Önce kendim için, doğru ve iyi insan olmaya çalışıyorum."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com