• Reklam
Reklam

Çift Maske Daha Mı Koruyucu?

Üstüste çift maske takmak koruyuculuğu arttırıyor mu? Korona virüs nedeniyle hem Türkiye'de hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde en sık tartışılan konulardan bir tanesi bu olmaya başladı. Çünkü, yeni mutasyonların çıkması ile birlikte, vaka sayıları da artmaya başladı. Prof. Dr. Murat Aksoy, bu konuya bir açıklık getiriyor.

Reklam
Çift Maske Daha Mı Koruyucu?
11 Şubat 2021 - 11:02
  • Reklam
Özellikle başta İngiltere olmak üzere, Avrupa ülkelerinde çan eğrisi tekrar yukarı tırmanmaya
başladı. Türkiye'de ise üçüncü yükselişin ayak sesleri duyuluyor gibi. İlk yükseliş Mart ayında
yaşanmıştı, ikinci yükseliş Ekim-Kasım aylarında yaşandı, tam düşüş başlamıştı ki şu aralar
mutasyonla birlikte yeniden yükselişe geçti.

ÇİFT MASKE!
Amerika'da bu olay şöyle başladı. 'Today' TV şovuna konuk olan Fauci, artık iki adet maske
kullanmanın virüsten korunmada daha etkin bir yol olduğunu söyledi. Sonrasında geri adım attı ama, artık tartışma alevlenmişti.

Neden Böyle Bir Şey Söyledi?
Amerika için özel bir durum olduğunun altını çizmek lazım. Çünkü ABD'de genellikle kumaş maske kullanılması tavsiye edilmişti. Mesela Türkiye'de daha çok cerrahi maske kullanılırken, Amerika'da kumaş maske kullanımı yaygın. Kumaş maskenin koruyuculuğu da, yüzde 30 ile 70 arasında değişmekte. Cerrahi maskenin koruyuculuğu ise yüzde 80-90 civarında. Dolayısıyla, her ikisini bir arada kullanmanın daha koruyucu olacağını söyledi Fauci.

Zamanında kumaş maske önerilmesinin nedeni de; herkes bir anda cerrahi maskelere saldırırsa, sağlıkçılara yetecek maske temininin zorlaşması idi. Yıkanabilir, kurutup tekrar kullanabilir. Oysa ki cerrahi maske nemlendiğinde atılmalıdır. 4 ile 6 saat arasında değiştirilmelidir. Aynı zamanda bir masraf kapısı.

Avrupa'da da bu tartışma çok yaygınlaştı. Çift maske mi kullanılmalı? Ve kullanılması gerektiği kanısı giderek artıyor. Çünkü, yeni mutasyonların yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu biliniyor. Önümüzde, şimdilik üç mutasyon var. İngiltere 'kent' mutasyonu, Güney Afrika mutasyonu ve Brezilya mutasyonu.

N95 ve FFP2 Maskelerini Herkes Mi Kullanmalı?
Bu iki maske hastanelerde kullanılan maskelerdir. Ama ilerleyen günlerde, tartışılan konu bu olacak gibi görünüyor. Avrupa'da da şu söylenmeye başlandı: Eğer kapalı ortamlarda çok kalabalık olunuyorsa, market ve toplu taşıma gibi yerlerde, bu profesyonel maskeleri kullanmak gerekiyor. Aşılarla belli bir koruyuculuk seviyesine ulaşana kadar.

Aslında cerrahi maskelerin tek başına da oldukça yüksek koruyucu özelliği var. Filtreleme kapasitesi yüzde 90'lara yakın. Ama pratik hayatta bunların koruyuculuğu yüzde 80'lere düşüyor. Mesela, koruyuculuğunu arttırmak için mutlaka burun telini, iyice sıkıştırıp etrafından burna hava girişinin kesilmesi lazım.

Evet, üzerine bir maske daha takıldığında koruyuculuğu artıyor, ancak nefes alıp vermek de bir o kadar zorlaşıyor. O zaman da, burun kenarlarından ve yanak taraflarından hiç de filtre olmayan bir hava teneffüs edilmiş oluyor ki, bu da daha riskli bir durum.

Şu an hastanelerde çalışan personel, artık çift maske kullanmaya başladı. N95 maskelerini de,
çoğunlukla Covid-19'lu hastalara müdahale ederken kullanıyorlar. Sonuç olarak doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde, çift maske kullanmak daha iyi sonuç verir. Ama koah hastaları zorlanacağı için, yüksek koruyuculuğu olan tek maske kullanmalılar.

Maske konusunda en önemli detayın, doğru kullanım şekli olduğunun bir kez daha altını çizelim!

Üç Maske, İki Maskeden Daha Fazla Mı Korur?
Tabii ki, maske sayısı arttıkça, koruyuculuk da o kadar artıyor. Ama, nefes alıp verme zorlaşacağı için, hava demin de bahsettiğimiz gibi yanlardan veya üstten filtresiz bir şekilde girip çıkmaya başlayacağından dikkatli olunmalı. Bu da bulaşıcılığı arttırır.

Sonuç olarak, toplu taşıma kullanmak zorundaysanız, çalıştığınız ortam havalandırılmıyorsa ve
kalabalıksa, kalabalık market ya da pazar ortamlarına ve benzeri yerlere giriyorsanız, çift maskeyi burun tellerini iyice sıkıştırarak kullanabilirsiniz.

KAYNAK: Prof. Dr. Murat AKSOY

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com