• Reklam
Reklam

Colombia'dan Burs Alan Eray Baykal Konuştu

Amerika Birleşik Devletleri'nin en prestijli 8 üniversitesinin dahil oldu­ğu Sarmaşık Ligi'ndeki Columbia Üniversitesi'nden 2,5 milyon lirayı aşkın tam burslu erken kabul alan Eray Baykal, başarının tesadüf olmadığını dile getirerek, sıkı çalışma ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

Reklam
Colombia'dan Burs Alan Eray Baykal Konuştu
18 Nisan 2021 - 11:32
  • Reklam
Dünyanın en saygın üniversiteleri, öğrenci kabullerinde akademik başarının yanı sıra spor, sanat, sosyal faaliyet, kendini iyi ifa­de edebilme gibi birçok farklı özelliğe de bakıyor. ABD'nin en prestijli 8 üniversitesinin dahil oldu­ğu Sarmaşık Ligi'ndeki Columbia Üniversitesi'nden 2,5 milyon lirayı aşkın tam burslu erken kabul alan Eray Baykal da tüm bu özellikleri taşıyan bir genç… 18 yaşındaki Baykal, ‘başarı tesadüf değildir' sözünü doğrulayan başarı öyküsünü Sözcü gazetesinden Nazan Doğaner Halıcı'ya anlattı…

 Bize kendini tanıtır mısın?

6 yaşıma kadar Fethiye'de, sonra­sında 8 yıl da Antalya'da yaşadım. Ortaokulun son iki yılını Antalya'da okuduktan sonra TEOG'daki başarımla İstanbul'daki SEV Amerikan Koleji'nde (SAC) burslu okumaya hak kazandım. 18 yaşındayım, erkek ikiz kardeşim ve benden bir yaş küçük kız kardeşim var. Annem turizm sektöründe çalışıyor. Babam ise inşaat işi ile uğraşıyor. Uzun zamandır annemle ayrılar. Kendisi yurt dışında yaşıyor.

KENDİME GÜVENİM ARTTI

 Columbia Üniversite­si'nden kazandığın burs neleri kapsıyor?

Yurt dışında ilk baş­vurduğum üniversite olan New York'taki Columbia Üniversite­si'nden erken ve tam burslu kabul aldım. 4 yıl boyunca toplam 2,5 milyon TL'yi aşkın (yıllık 77.400 dolar) burs alacağım. Ulaşım, kitap, konaklama, harçlık, sağ­lık ve yemek masraflarım gibi temel yaşam ihtiyaç­larım ile eğitimimin tama­mını kapsayan bir ihtiyaç bursuna uygun görüldüm. Columbia Üniversitesi'nde mühendislik bölümünde oku­yacağım.

 Başarı sırrın nedir?

Lise boyunca kendimi çok yönlü tutmaya çalıştım. Sanat, spor, tekno­loji ve bilim alanlarında çalış­malarım oldu. Lisemdeki Bad­minton takımında yer almak bana “takım ruhu” bilincini ka­zandırdı. Bateri ve piyano çalı­yorum. Özellikle bilim ve mate­matik alanlarına ilgi duyduğum için çok sayıda etkinliğe katıldım. Okulumun teknoloji ve inovasyon merkezi olan SAC X-Zone'daki yöne­tici rolüm bana çok şey kazandırdı. Eskiden kendine yeterince güven­meyen ve büyük kararlar vermekten kaçınan bir çocuk olarak, böylesine sorumluluk gerektiren bir rolü üst­lenmiş olmak bana çok şey kattı. 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • CN
    2 hafta önce
    Keske Türkiyedeki fakir cocuklarinda bu kadar imkanlari olabilse. Fakir bölgenin cocuklari cok zeki , fakat imkanlari yok.Zenginin cocuguda tembelikten ve rahattan basarili olamiyor.Dünyanin gercek hali böyle.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com