• Reklam

Covid-19 Tedavisinde Ümit Işığı

Dünya çapında büyük ilaç firmaları Covid-19 virüsüne karşı aşı geliştirmeye çalışıyor ve hala nihai bir sonuca ulaşılamadı. Salgın, tehdidini sürdürüyor. Fakat henüz 14 yaşındaki Anika Chebrolu, SARS-CoV-2 virüsünün proteinine bağlanarak insanları enfekte etmesini engelleyen bir molekül bileşimi keşfetti. Bu buluşuyla, 3M Young Scientist Challenge adlı bilim yarışmasını kazandı.

Reklam
Covid-19 Tedavisinde Ümit Işığı
29 Ekim 2020 - 09:25
  • Reklam
“14 Yaşındaki Anika Olası Bir Covid-19 Tedavisi Keşfetti
 
Dünyanın en büyük ilaç şirketleri yeni koronavirüs için tedavi bulmak için yarışırken, genç bir bilim insanı, SARS-CoV-2 virüsünün proteinine bağlanarak insanları enfekte etmesini engelleyen bir molekül bileşimi keşfetti. Adı Anika Chebrolu ve sadece 14 yaşında.
 
Chebrolu, lise birinci sınıf öğrencisi. Chebrolu bu hafta, SARS-CoV-2 virüsünün proteinine bağlanarak insanları enfekte etmesini engelleyen bir molekül bileşimi keşfederek, 3M Young Scientist Challenge adlı bilim yarışmasını kazandı ve 25 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.
 
Chebrolu, dokuz finalisti geride bırakarak Amerika’nın en iyi genç bilim insanı seçildi.
 
Chebrolu, projesi üzerinde ilk olarak sekizinci sınıftayken, grip virüsüne bir tedavi bulmak amacıyla çalışmaya başladı. Ama sonra pandemi başladı. Akıl hocası Mahfuza Ali’nin tavsiyesiyle araştırmasının yönünü değiştirdi. Chebrolu’nun ödül aldığı yeni bulgusu, antiviral bir ilaç haline getirilmek üzere virologlara ulaştırılmayı bekliyor.
 
“Normal hayatlarımıza dönmeyi umut ediyorum”
 
CNN’e konuşan Chebrolu, “Son iki gündür, SARS-CoV-2 virüsüyle ilgili olduğu için projem medyada büyük ilgi gördü. Bu salgını sona erdirme yönündeki ortak umutlarımızı yansıtıyor. Ben de herkes gibi yakında eski, normal hayatılarımıza dönmeyi umut ediyorum “dedi.
 
Chebrolu, en iyi genç bilim insanı unvanını kazanmanın bir onur olduğunu ancak daha yapılacak çok şey olduğunu söylüyor. Chebrolu’nun bir sonraki hedefi,
bulgularını virüs için gerçek bir tedavi haline getirerek salgının “hastalık ve ölüm oranını kontrol etmek” için mücadele eden biliminsanları ve araştırmacılarla birlikte çalışmak.”
 
Kaynak: The Lily, CNN, esitlikadaletkadin.org
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com