Cumhurbaşkanı Danışmanlığına Amerikalı Türk

Cumhurbaşkanı Danışmanlığına Amerikalı Türk

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelge ile Amerikan Vatandaşı Türk Mariam Kavakçı Cumhurbaşkanı Danışmanı oldu. 1999 senesinde TBMM'de başörtüsü mağduriyeti yaşayan Merve Kavakçı'nın kızı Mariam Kavakçı kimdir?

09 Ocak 2019 - 20:20 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 20:43

BDDK, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin atama kararları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlandı. Mariam Kavakçı da Cumhurbaşkanı danışmanı oldu.

Mariam Kavakçı kimdir?

Mariam Kavakcı bir konuşma dili patoloğu ve iş kadınıdır. Dr. Kavakci'nin araştırma alanları arasında dil işlemenin nörobiyolojik yönleri, motor-dil etkileşimleri, dil bozuklukları ve bunların genomik özellikleri bulunmaktadır.

Ek deneyimleri arasında motor konuşma bozuklukları, fonolojik bozukluklar ayırıcı olarak tanı aldığı bir klinikte çalışmak ve koklear implantları olan çocuklara tedavi uygulamak bulunmaktadır.

Mariam Kavakcı 2017 yılında, İkinci Yüksek Lisans derecesini Texas Üniversitesi'nde İletişim Bilimleri ve Bozuklukları bölümünde tamamladı.

HAYATI MERAK EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan karar sonrasında Merve Kavakçı'nın kızı Mariam Kavakçı, Cumhurbaşkanı danışmanı oldu. Atama kararıyla beraber Mariam Kavakçı'nın hayatı merak edilmeye başlandı.

YETENEKLERİ DEĞİL, FOTOĞRAFLARI KONUŞULUYOR

Araştırma alanları arasında dil işlemenin nörobiyolojik yönleri, motor-dil etkileşimleri, dil bozuklukları ve bunların genomik özellikleri bulunan Mariam Kavakçı, bu yeteneklerinden çok sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla konuşuluyor.

Merve Kavakçı, ilk evliliğini, ailesinin yaşadığı ABD'de yapmıştı. Merve Kavakçı'nın, 1988 yılında Ürdün asıllı Amerikalı Ali Ahmet Abushanab ile yaptığı evlilik 5 yıl sürdü. 17 Haziran 1993'de sona eren evlilikten olan Mariam 29 yaşında. Bu evlilikten iki çocuk sahibi olan Merve Kavakçı, yine bu evliliğiyle ABD vatandaşı olma hakkı kazanmıştı. 2 Mart 1992'de Yeşil Kart almaya hak kazanan Merve Kavakçı, 18 Nisan seçimlerinin hemen öncesinde, milletvekili adaylığının kesinleşmesinden sonra, 5 Mart 1999 tarihinde de yemin ederek ABD vatandaşı olmuştu. 

2019/01/2019-01-09-20-31-18.jpg
2019/01/2019-01-09-20-31-24.png

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıldız Teknik Maryland'a Damga Vurdu
Yıldız Teknik Maryland'a Damga Vurdu
Yıldırım ve İmamoğlu Canlı Yayında Ne Konuştular?
Yıldırım ve İmamoğlu Canlı Yayında Ne Konuştular?