• Reklam

'Deli Selim'in ailesi Ata Demirer'in helallik alma

ABONE OL'Ayılana gazoz, bayılana limon', 'Mastika', 'Bu fasulye 7,5 lir

Reklam
'Deli Selim'in ailesi Ata Demirer'in helallik alma
21 Ocak 2021 - 15:00
  • Reklam
ABONE OL

'Ayılana gazoz, bayılana limon', 'Mastika', 'Bu fasulye 7,5 lira' gibi şarkıların bestecisi Edirneli klarnet virtüözü 'Deli Selim', Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği öncülüğünde düzenlenen törenle Acı Çeşme Mezarlığı'ndaki kabri başında dualarla anıldı.


Recep Gürkan, doğuştan müziğe yetenekli Roman vatandaşların yeteneklerini geliştirmek üzere hazırladıkları projeyi, kısa sürede hayata geçireceklerini ifade etti.


Oğlu Murat Kızılcıklılar ise babasının eserleriyle ilgili telif elde edememekten yakındı. Sanat camiasındaki pek çok ismin babasının eserlerini telifsiz icra ettiğini vurgulayan Murat Kızılcıklılar, "Ayılana gazoz şarkısını Kibariye okumuştu. Hiç birinden telif hakkı alamadık. Herkes belli şekilde okudu. Okuduğu eserlerin hakkının ödenmesini istiyoruz sadece. Ata Demirer babamın 4-5 parçasını okudu. Biz paranın peşinde değiliz, en azından gelip annemizden hakkını helal ettirseydiler" şeklinde konuştu.


'DELİ SELİM'

Roman müziğinin efsane isimlerinden olan ve Edirne'nin en iyi klarnetçisi olarak kabul edilen 'Deli Selim' lakaplı Selim Kızılcıklılar, 1945 yılında Edirne'nin Küçükpazar semtinde dünyaya geldi. Müzik yaşamı boyunca çaldığı klarnet nedeniyle efsane olarak anılan Deli Selim; 'Ayılana gazoz bayılana limon', 'Mastika', 'Karaçalı', 'Kapıkule', 'Gogocular', 'Fasulya' gibi Roman şarkılarıyla tüm Türkiye'de tanındı. Deli Selim, 1995 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.   Source : milliyet.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com